حکم دیوان عالی آمریکا علیه پلیس: جستجوی موبایل ممنوع

دیوان عالی آمریکا حق نشر عکس na
Image caption دیوان عالی آمریکا می گوید پلیس باید برای جستجو حکم داشته باشد

دیوان عالی آمریکا در حکمی در روز چهارشنبه گفت که پلیس نمی تواند محتویات دیجیتالی تلفن های همراه کسانی که بازداشت کرده را جستجو کند مگر آنکه از دادگاه حکم جستجو بگیرد.

این تصمیم که به اتفاق توسط ۹ قاضی دیوان عالی گرفته شد یک پیروزی برای هواداران حریم خصوصی است که استدلال کرده اند جستجوی تلفن همراه تعرضی بی دلیل به حریم شخصی افراد است.

جان رابرتس رئیس دیوان عالی گفت که تلفن های موبایل «برای بسیاری از مردم آمریکا حاوی مسائل خصوصی زندگی شخصی است.»

حکم تازه دیوان عالی در واکنش به درخواست تجدید نظر دو نفر که تحت بازداشت پلیس در آمده بودند صادر می شود.

هر دو آنها در ارتکاب جرایمی گناهکار شناخته شده بودند که به خاطر آنها بازداشت نشده بودند بلکه به دلیل جستجوی محتویات تلفن شخصی بر اتهامات آنها افزوده شده بود.

براساس متمم چهارم قانون اساسی آمریکا، پلیس و سایر مقام های دولتی عموما باید پیش از انجام جستجو از دادگاه حکم داشته باشند.

حکم دادگاه در صورتی که شواهدی از وقوع جرم توسط مظنون وجود داشته باشد صادر می شود.

جان رابرتس رئیس دیوان عالی در حکم خود به نمایندگی از سایر قاضی ها نوشت که حفاظت قانون اساسی از حریم خصوصی شامل تلفن همراه هم می شود.

او نوشت: «تلفن های امروزی مثل بسیاری دیگر از وسایل فقط برای آسایش فرد نیستند. این تلفن ها با این همه محتویات و آنچه می توانند در باره فرد فاش کنند حاوی مسائل خصوصی هستند.»

«پاسخ ما به این سوال که پلیس پیش از جستجوی تلفن موبایلی که هنگام بازداشت به خاطر یک حادثه ضبط شده چه باید بکند ساده است - از دادگاه حکم بیاورید.»

براساس آمار مرکز تحقیقات پیو بیش از ۹۰ درصد آمریکایی حداقل یک موبایل دارند.

پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، می گوید که در سال ۲۰۱۲ بیش از دوازده میلیون نفر در این کشور بازداشت شدند.

دو شاکی 'مجرم'

دیوان عالی قبلا حکم داده بود که پلیس برای خالی کردن جیب یک مظنون نیازمند حکم نیست چون این کار برای تامین ایمنی ماموران و جلوگیری از نابود کردن شواهد توسط مظنون لازم است.

اما براساس حکم تازه این استدلال شامل تلفن های همراه نمی شود.

یکی از شاکیان علیه جستجوی تلفن همراه دیوید رایلی بود که پلیس شواهدی ویدئویی و عکس هایی روی تلفن او یافته بود که در محکوم کردن او به خاطر تلاش برای قتل و سایر اتهامات به کار رفت.

او اصلا به خاطر رانندگی با یک گواهینامه تعلیقی دستگیر شده بود و پلیس در اتومبیلش سلاح پیدا کرد و بعد به جستجوی تلفن او پرداخت.

یک شاکی دیگر به نام بریما ووری به ظن فروختن کوکائین دستگیر شده بود.

پلیس با استدلال تلاش برای تضمین «ایمنی ماموران» تلفن او را جستجو کرد و با استفاده از اطلاعات آن محل زندگی او را شناسایی کرد.

پلیس بعدا با حکم دادگاه خانه اش را جستجو کرد و در آن کوکائین، ماریجوانا، یک سلاح و مهمات یافت.

مطالب مرتبط