ژنرال تایلندی برنامه ریزی پیشاپیش برای کودتا را تکذیب کرد

کودتا به رهبری فرمانده ارتش ژنرال پرایوت چان-اوچا حق نشر عکس na
Image caption کودتا به رهبری فرمانده ارتش ژنرال پرایوت چان-اوچا انجام شد

یک ژنرال ارشد تایلندی به بی بی سی گفته است که کودتای نظامی ماه گذشته از پیش برنامه ریزی نشده بود.

این درحالی است که پیشتر یک رهبر معترضان مخالف دولت ادعا کرده بود که ارتش سال ها درباره ساقط کردن دولت بحث می کرد.

ژنرال چتچالرم شالرمسوخ همچنین گفت که با افرادی که در جریان کودتا و بعد از آن توسط ارتش بازداشت شده بدرفتاری نشده است.

به علاوه او گفت که تاکسین شیناواترا نخست وزیر جنجال آفرین سابق و خانواده اش هنوز می توانند به صحنه سیاسی کشور بازگردند.

ارتش تایلند روز ۲۲ ماه مه قدرت را در این کشور آسیای جنوب شرقی به دست گرفت و گفت برای پایان دادن به ماه ها ناآرامی سیاسی و اجتماعی قصد بازگرداندن ثبات به کشور را دارد.

ارتش قول داده است که نظام دموکراتیک را احیا کند اما می گوید فقط زمانی چنین خواهد کرد که اصلاحات گسترده نظام سیاسی کامل شده باشد.

رهبران کودتا به رهبری فرمانده ارتش ژنرال پرایوت چان-اوچا گفته اند که در آخرین دقایق یک بحران سیاسی و برای جلوگیری از حرکت کشور به سوی یک مناقشه سیاسی خشن و خطرناک تصمیم به کودتا گرفتند.

با این حال سوتپ تاگسوبان رهبر تظاهرکنندگان ضددولتی و یکی از حامیان اصلی کودتا اخیرا در مصاحبه ای گفت که او در سال های اخیر بارها در مورد برکناری دولت با ژنرال پرایوت صحبت کرده بود.

Image caption ژنرال چتچالرم شالرمسوخ

ژنرال چتچالرم که معاون رئیس ستاد مشترک ارتش و عضو شورای ملی صلح و نظم حاکم بر تایلند است به جاناتان هد خبرنگار بی بی سی گفت:‌ «تا جایی که من می دانم هیچ برنامه ریزی پیشاپیشی در کار نبود.»

او گفت:‌ «اگر برنامه ریزی شده بود نامشروع می بود. اگر می پرسید چرا این اتفاق بدون مانع پیش رفت، دلیلش این بود که نیروها از قبل در شهر بانکوک مستقر بودند. بنابراین وقتی حکومت نظامی اعلام شد، نیروهای مشترک ارتش و پلیس از قبل در ناحیه مستقر بودند.»

از زمان کودتا صدها نفر دستگیر شده اند که ظاهرا تلاش ارتش برای سرکوب مخالفت هاست.

اما ژنرال چتچالرم می گوید که اینها نه در جایی «شبیه به بازداشتگاه» بلکه در مکان هایی هستند که «بیشتر شبیه به مهمانخانه است.»

به گفته او ارتش در وارد کردن اتهام به بازداشتی ها تساهل خواهد کرد.

هواداران کودتا ادعا می کنند که دولت برکنار شده یینگلاک شیناواترا توسط برادرش تاکسین شیناواترا کنترل می شد. تاکسین تا سال ۲۰۰۶ نخست وزیر بود که از سوی ارتش برکنار شد.

تاکسین بعدا به فساد متهم و محکوم شد و اکنون در تبعید خودخواسته زندگی می کند.

خانواده شیناواترا از حمایت قوی مردم مناطق روستایی و نواحی شمالی برخوردار بود.

با این حال بسیاری در طبقه متوسط و شهرنشین شدیدا با آنها مخالفند و ادعا می کنند که خانواده شیناواترا دموکراسی تایلند را با پول فاسد کرده است.

پیشتر چاروپانگ روانگسوان وزیر تبعیدی گفت که او گروهی را برای هدایت کمپین علیه دولت نظامی تشکیل داده است. او تنها وزیری است که در جریان کودتا توانست بگریزد.

مطالب مرتبط