دادگاه امنیتی اردن ابوقتاده را تبرئه کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption ابوقتاده در دادگاه امنیتی اردن محاکمه و از یکی از اتهامات مرتبط با تروریسم تبرئه شده است

دادگاهی در اردن به تبرئه ابوقتاده، روحانی تندرو رای داده است.

روز پنجشنبه، ٥ تیر (٢٦ ژوئن)، دادگاه رسیدگی به جرایم امنیتی در اردن عمر بن محمود بن عثمان، مشهور به ابوقتاده، روحانی تندرو را از اتهام برنامه‌ریزی برای عملیات تروریستی در سال ١٩٩٨ میلادی تبرئه کرد.

ابوقتاده با اتهام دیگری مواجه است و قرار است دادگاه رسیدگی به این اتهام در ماه سپتامبر سال جاری برگزار شود.

این اتهام به برنامه‌ریزی برای حمله تروریستی به جهانگردان در مراسم جشن سال نو ٢٠٠٠ در اردن ارتباط دارد. ابوقتاده این اتهام را نیز رد کرده است.

این روحانی ٥٤ ساله در ماه ژوئیه سال گذشته پس از سال‌ها کشمکش حقوقی بر سر استرداد او از بریتانیا، سرانجام به اردن فرستاده شد در حالیکه نخست وزیر بریتانیا از موفقیت وزارت کشور در کسب حکم استرداد "این فرد خطرناک" و خروج او از این کشور ابراز خوشنودی کرده بود.

ابوقتاده در سال ١٩٦٠ در کرانه باختری رود اردن، که در آن زمان تحت حاکمیت اردن بود، متولد شد و در نتیجه، دارای شهروندی اردنی است.

حق نشر عکس PA
Image caption سال گذشته دولت بریتانیا توانست حکم استرداد ابوقتاده به اردن را به دست آورد

این روحانی تندرو در اواخر دهه ١٩٨٠ به پاکستان رفت و گفته می‌شود در همانجا با اعضای شبکه القاعده ارتباط برقرار کرد هر چند او همواره هر گونه ارتباطی با این شبکه و به خصوص ملاقات با اسامه بن لادن را تکذیب کرده است.

ابوقتاده بعدا به کویت مهاجرت کرد اما پس از خاتمه جنگ اول خلیج فارس و خروج نیروهای عراقی از کویت، همراه با شمار دیگری از فلسطینیان از کویت اخراج شد و به اردن بازگشت اما دو سال بعد، ظاهرا به خاطر پیگرد ماموران امنیتی و قضایی اردن، همراه با همسر و فرزندانش از آن کشور گریخت و در سال ١٩٩٤ توانست "به خاطر آزار مذهبی در اردن" از بریتانیا پناهندگی بگیرد.

در سال ٢٠٠١، ابوقتاده در ارتباط با کشف یک شبکه تروریستی در آلمان برای مدتی توسط پلیس بریتانیا بازداشت و بازجویی شد و مقامات بریتانیایی او را به "رهبری معنوی" طراحان حملات انتحاری ١١ سپتامبر ٢٠٠١ در آمریکا متهم کردند اما بعد از مدتی آزاد شد.

در اکتبر سال ٢٠٠١، ابوقتاده بار دیگر به ظن ارتباط با اقدامات تروریستی بازداشت و در سال ٢٠٠٥ با سپردن وثیقه آزاد شد ولی پنج ماه بعد، ماموران بریتانیایی بار دیگر او را بازداشت کردند. وی به استثنای مدتی کوتاه، از آن زمان تا سال ۲۰۱۲ در زندان بود.

در نوامبر سال ٢٠١٢، دادگاه ویژه تجدید نظر اتهامات مهاجرتی بریتانیا با آزادی ابوقتاده در برابر سپردن وثیقه موافقت کرد. حکم دادگاه مشروط به استفاده از ردیاب الکترونیک و شانزده ساعت محدودیت رفت و آمد در شبانه‌روز بود به نحوی که وی در طول شبانه‌روز فقط بین ساعات ٨ صبح و ٤ بعد از ظهر اجازه خروج از محل سکونت خود را داشت.

علیرغم حکم دادگاه مهاجرت، دولت بریتانیا گفته بود که همچنان به تلاش برای اخراج ابوقتاده از بریتانیا و استرداد او به اردن ادامه می‌دهد و سرانجام توانست با استناد به تضمین دولت اردن در مورد محاکمه منصفانه و خودداری از صدور مجازات اعدام، حکم استرداد این روحانی به کشورش را از دادگاه بگیرد.

مطالب مرتبط