وزیر امور خارجه بریتانیا وارد بغداد شد

حق نشر عکس AP
Image caption هیگ (چپ) مانند کری تشکیل دولت وحدت ملی را برای مقابله با داعش لازم دانسته است

در حالی که وزیر امور خارجه بریتانیا وارد بغداد شده، نخست‌وزیر عراق حمله هوایی سوریه به مواضع شبه‌نظامیان داعش را تایید کرده است.

روز پنجشنبه، ٥ تیر (٢٦ ژوئن)، وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد که ویلیام هیگ، وزیر خارجه، برای ملاقات با مقامات عراقی به بغداد سفر کرده است و با مقامات دولت این کشور دیدار و گفتگو خواهد کرد. در اطلاعیه وزارت خارجه بریتانیا آمده است که "در حالی که عراق با پیشروی‌های اخیر گروه تروریستی داعش مواجه است" آقای هیگ با رهبران تشکل‌های سیاسی و قومی عراق دیدار خواهد کرد.

براساس این گزارش، ویلیام هیگ پس از ورود به بغداد گفت که "بریتانیا به عنوان دوست عراق معتقد است که مهمترین اولویت در حال حاضر، تشکیل دولت فراگیری است که بتواند از حمایت تمامی مردم عراق برخوردار شود و داعش را متوقف کند."

وی افزود که بریتانیا در زمینه‌های دیپلماتیک، مقابله با تروریسم و اقدامات بشردوستانه به عراق کمک می‌کند و در نخستین گام، گروهی را برای ارزیابی نیازهای بشردوستانه به اربیل اعزام کرده و یک کمک اضطراری به مبلغ پنج میلیون دلار را به این امر تخصیص داده است. وی افزود که بریتانیا "قادر است اقدامات بیشتری را در حمایت از دولت متحد عراق انجام دهد."

حق نشر عکس Getty
Image caption برخی ناظران غربی گفته‌اند جلوگیری از سقوط عراق مستلزم کناره‌گیری مالکی است

همزمان با سفر آقای هیگ به بغداد و ابراز حمایت از تشکیل دولت وحدت ملی، دفتر ریاست‌جمهوری عراق دستور رئیس‌جمهوری برای تشکیل جلسه پارلمان در روز اول ژوئیه را منتشر کرد. طبق قوانین عراق، پارلمان سی روز برای انتخاب رئیس‌جمهوری فرصت دارد و پس از آن باید ظرف پانزده روز، نخست‌وزیر جدید را تعیین کند هر چند در سال ٢٠١٠ میلادی این روند به دلیل اختلاف‌نظر بین تشکل‌های سیاسی چند ماه به طول انجامید.

در انتخابات پارلمانی عراق در ماه آوریل، ائتلاف دولت قانون، به رهبری نوری مالکی توانست ٩٠ کرسی از ٣٢٨ کرسی مجلس نمایندگان را به دست آورد و مانند دوره قبلی پارلمان، بزرگترین جناح را در مجلس در اختیار بگیرد.

کشورهای غربی و شماری از شخصیت‌های سیاسی و مذهبی عراق تشکیل یک دولت فراگیر با مشارکت احزاب و تشکل‌های متعلق به تمامی اقوام و مذاهب این کشور، بخصوص اعراب سنی را برای وحدت ملی و مقابله موثر با داعش لازم دانسته‌اند. به گفته ناظران، سیاست‌های دولت به رهبری شیعیان در عراق و سرخوردگی و نگرانی اقلیت عرب سنی از آینده خود از عوامل زمینه‌ساز قدرت گرفتن و موفقیت نظامی داعش در بخش‌های عمدتا سنی‌نشین عراق بوده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption شبه‌نظامیان داعش بخش‌های بزرگی از مناطق عمدتا سنی نشین عراق را تصرف کرده اند

در واکنش به پیشروی‌های اخیر داعش، تعدادی از رهبران مذهبی و سیاستمداران شیعه عراق خواستار بسیج مردم برای جنگ با پیشروی داعش شده‌اند و صدها تن از شیعیان برای این منظور نام‌نویسی کرده‌اند هرچند به گفته برخی ناظران، این شیوه تنها می‌تواند باعث بیگانگی بیشتر اقلیت سنی و افزایش خطر تجزیه عراق شود. گفته می‌شود که نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق نیز تلویحا از بسیج شیعیان حمایت کرده است.

روز پنجشنبه نخست‌وزیر عراق در مصاحبه با بی‌بی‌سی تایید کرد که روز سه‌شنبه این هفته، هواپیماهای نظامی سوریه مواضع شبه‌نظامیان سنی را در داخل خاک سوریه بمباران کرده‌اند. وی گفت که این عملیات به درخواست دولت عراق صورت نگرفته است، اما وی از اینگونه حملات علیه داعش استقبال می‌کند. دولت تحت تسلط اقلیت علوی سوریه نیز با جنگ داخلی مواجه است و داعش یکی از گروه‌های عمده نظامی در این جنگ بوده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption به گفته ناظران تمرکز بر بسیج شیعیان برای جنگ با داعش به حفظ وحدت ملی عراق کمکی نمی‌کند

آقای مالکی افزود که دولت‌های سوریه و عراق در مورد امنیت مرزی دو کشور همکاری دارند. وی گفت که دولت او به منظور تقویت نیروی هوایی خود، در نظر دارد تعدادی هواپیمای نظامی مستعمل را از روسیه و بلاروس خریداری کند.

ایالات متحده در واکنش به اظهارات نخست‌وزیر عراق در تایید حمله هوایی سوریه گفته است که مداخله نظامی سوریه راه‌حل خطری نیست که از سوی داعش متوجه تمامیت ارضی عراق است.

روز پنجشنبه جان کری، وزیر خارجه آمریکا، به منظور بررسی تاثیر تحولات اخیر عراق بر شرایط منطقه‌ای، در پاریس با دیپلمات‌های ارشد عربستان سعودی، اردن، امارات متحده عربی و لبنان ملاقات کرد.

مطالب مرتبط