جان کری خواهان اقدام سریع روسیه در مورد حل بحران اوکراین شد

حق نشر عکس
Image caption غرب روسیه را متهم کرده است که در تحریک جدایی طلبان در شرق اوکراین دست دارد

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، از روسیه درخواست کرده است که در ظرف "چند ساعت" تلاش‌های عملی خود به منظور خلع سلاح جدایی طلبان در شرق اوکراین را ثابت کند.

آقای کری این اظهارات را یک روز قبل از پایان مهلت آتش بس در ایالت دونتسک و لوهانسک و در گفتگویی با خبرنگاران در پاریس اعلام کرد.

روز جمعه ۲۰ ژوئن، بین نیروهای دولتی و شورشیان مسلح طرفدار روسیه در شرق اوکراین آتش بس برقرار شد اما گزارش شده است که طی روزهای بعد درگیری‌های نسبتا سنگینی بین دو طرف روی داد و تلفاتی به نیروهای دولتی وارد شده است.

روز سه‌شنبه یک هلیکوپتر ارتش اوکراین با آتش جدائی‌طلبان هوادار روسیه در نزدیکی شهر اسلویانسک سقوط کرد و ۹ سرنشین آن کشته شدند.

قرار است روز جمعه، رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا تشکیل جلسه بدهند در حالیکه مقامات اتحادیه پیشتر هشدار داده بودند که در صورتی که روسیه برای کاهش بحران کنونی در اوکراین اقدامی عاجل نکند، تحریم‌هایی علیه تمام بخش‌های اقتصاد آن کشور وضع خواهد شد.

پیش از وضع تحریم‌های اقتصادی غرب علیه روسیه، مقامات آن کشور گفته بودند که توانایی مقابله با هرگونه تحریمی را دارند و پارلمان روسیه طرح‌هایی را برای مقابله با این وضعیت مورد بررسی قرار داده بود.

این آتش‌بس به پیشنهاد پترو پروشنکو، رئیس جمهوری جدید اوکراین، برقرار شده و ظاهرا روسیه نیز با آن موافق بوده است.

روسیه انکار می‌کند که به هواداران جدایی طلب و سلاح های سنگین آنان به آنسوی مرزهای خود و به شرق اوکراین اجازه عبور داده است.

رهبران جدایی طلب در دونتسک و لوهانسک اعلام استقلال کرده‌اند.

اوکراین از بیش از هفت ماه اخیر دستخوش ناآرامی و بحران بوده است. تصمیم ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری سابق اوکراین، در ماه نوامبر سال گذشته میلادی در کنار گذاشتن توافق همکاری با اتحادیه اروپا باعث بروز اعتراضات خیابانی گسترده‌ای شد که نهایتا به سرنگونی او منجر شد.

با ادامه اعتراض‌های خیابانی، کیف، پایتخت اوکراین، در ماه فوریه شاهد بدترین خشونت‌های حدود ۷۰ سال اخیرش بود و ظرف ۴۸ ساعت دست‌کم ۸۸ نفر کشته شدند. پس از آن، ویکتور یانوکوویچ اوکراین را ترک کرد و به روسیه رفت.

در ماه مارس، با برگزاری یک همه‌پرسی در شبه‌جزیره کریمه، این منطقه از اوکراین جدا و ضمیمه خاک روسیه شد.

اکنون در دیگر بخش های شرقی اوکراین نیز گرایش زیادی به روسیه وجود دارد و این مناطق دستخوش ناآرامی است.

در پی تحولات چند ماه اخیر اوکراین، روابط میان غرب و روسیه به شدت رو به تیرگی رفت.

مطالب مرتبط