عفو بین‌الملل آلکساندر صادق اف را 'زندانی وجدان' خواند

صادق اف و خانواده حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای صادق اف بعد سه روز بازداشت از شهر خاروغ به پایتخت تاجیکستان انتقال یافته است

عفو بین‌الملل در فراخوانی تازه برای آزادی بی‌قید و شرط الکساندر صادق اف، پژوهشگر بازداشتشده در تاجیکستان، از او به عنوان "زندانی وجدان" نام برده است.

این سازمان روز چهارشنبه 25 ژوئن کارزاری آنلاینی برای ارسال نامه‌ها به رئیس جمهور و مقامات دیگر تاجیکستان و سفارتخانه‌های خارجی در این کشور را به راه انداخته و گفته است که آقای صادق اف "با اتهامات دارای انگیزه‌های سیاسی" بازداشت شده است.

در فراخوان این سازمان به مردم جهان برای آزادی آقای صادق اف آمده است: "عفو بین‌الملل معتقد است که الکساندر صادق اف زندانی وجدان است، زیرا او برای احقاق حق خود به آزادی بیان بازداشت شده است. او مشغول انجام پژوهشی مشروع و قانونی بود که می‌بایست دیرتر منتشر شده و در دسترس عموم قرار بگیرد."

این سازمان بانفوذ جهانی از مقامات امنیتی تاجیکستان بشدت انتقاد کرده و می‌گوید که آنها تا کنون اعضای خانواده این پژوهشگر را از امکان دیدار با او محروم نگاه داشته‌اند.

عفو بین‌الملل از مردم جهان خواسته است با ارسال نامه هایی به رئیس جمهور و دادستان کل تاجیکستان از آنها آزادی بدون قید و شرط آقای صادق اف را تقاضا کنند.

این سازمان همچنین خواستار دسترسی فوری، بدون قید و شرط و محرمانه آکساندر صادق اف به وکیل مدافع منتخب خود، دیدار با اعضای خانواده‌اش و دریافت کمکهای پزشکی شده است.

یکی دیگر از تقاضاهای این سازمان معتبر جهانی از مقامات تاجیک این است که ضمانت بدهند که آلکساندر صادق اف مورد هیچ گونه شکنجه و بدرفتاری قرار نگیرد.

این سازمان مدافع حقوق بشر گفته که تا حال آقای صادق اف دسترسی به وکلای مدافع ندارد، هرچند مسئولان دولتی اعلام کردند که از زمان بازداشتش او از خدمات وکیل مدافع برخوردار شده است.

آلکساندر صادق اف روز 16 ژوئن در شهر خاروغ بازداشت شد، ولی محل بود و باشش مدتی طولانی معلوم نبود. تنها پس از چهار روز کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان خبر داد که او در بازداشتگاه این نهاد در دوشنبه است.

هرچند مقامهای امنیتی اتهامات خود علیه او را اعلام نکرده‌اند، اما برخی رسانه‌ها نویشتند که او بر اساس ماده 305 قانون کیفری تاجیکستان به خیانت به وطن و جاسوسی متهم می‌شود. این اتهامات اگر تایید شود، او با مجازات 12 تا 20 سال محکومیت به زندان روبرو خواهد شد.

قبلا عفو بین‌المللی با پخش یک بیانیه، در مورد بازداشت آقای صادق اف از آن هشدار داده بود که ممکن است آقای صادق اف در جریان بازداشت با بدرفتاری و شکنجه روبرو شود.

در همین حال، گزارشگران بدون مرز، یک سازمان جهانی مدافع حقوق روزنامه‌نگاران، نیز روز 24 ژوئن با انتشار بیانیه ای خواستار آزادی فوری الکساندر صادق اف شده است.

جوهان بر، رهبر بخش اروپای شرقی و آسیای میان این سازمان، گفته است که پنهان‌کاری مقامات در مورد بازداشت آقای صادق اف و نمایش بازپرسی وی توسط تلویزیون در تاجیکستان حق او به محاکمه منصفانه را نقض کرده است.

آقای بر افزوده: "بازداشت او حاصل توهم و بدگمانی و تمایل دولت تاجیکستان به مقصر دانستن خارجیها در بی‌ثباتی به جای پذیرفتن مسئولیت خودش است."

گزارشگران بدون مرز گفته که آقای صادق اف باید فورا آزاد و "اتهامات پوچ" علیه او باید باطل شود: "حالا زمانیست که دولت تاجیکستان از ایجاد شبه جنگ به قصد خاموش کردن صدای منتقدان و ذیحق دانستن خود برای سرکوب مخالفان دست بردارد."

آلکساند صادق اف که برای دانشگاه اکستر پژوهشی انجام می‌داد، روز 16 ژوئن در شهر خاروغ، مرکز استان بدخشان، در شرق تاجیکستان، از سوی مأموران امنیتی بازداشت شد. بازداشت او پس از انجام مصاحبه‌ای با حلیم شیرزمان اف، از فعالان سیاسی مخالف دولت، صورت گرفت.

روزی بعد کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که آقای صادق اف به ظن "جاسوسی" برای کشوری ثالث بازداشت شده، هرچند از آن کشور نام نبرد. صاحب‌نظران می‌گویند که کشور مورد نظر مقامهای امنیتی تاجیک بریتانیا است.

مطالب مرتبط