اوباما خواستار اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار برای مخالفان سوری شد

خشونت های سوریه حق نشر عکس
Image caption خشونت های سوریه بسیاری از شهرهای این کشور را ویران کرده

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از کنگره آمریکا خواسته است ۵۰۰ میلیون دلار در اختیار دولت قرار گیرد تا به گفته او برای آموزش و تجهیز نیروهای «میانه رو» در میان مخالفان مسلح حکومت سورییه اختصاص یابد.

کاخ سفید گفته است که این مبلغ به مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، کمک خواهد کرد تا در برابر نیروهای دولتی و متحدان او از خود دفاع کنند.

براساس بیانیه کاخ سفید این کمک همچنین به نیروهای میانه رو در سوریه در مبارزه با پیکارجویان اسلامگرا مانند داعش (دولت اسلامی عراق و شام) کمک خواهد کرد.

پیشروی های داعش در عراق در همسایگی سوریه باعث شده است بعضی اعضای کنگره برای اقدام علیه این گروه به دولت اوباما فشار بیاورند.

طی سه سال جنگ میان نیروهای دولتی و شورشیان مخالف در سوریه، ده ها هزار نفر کشته و میلیون ها نفر آواره شده اند.

"افزایش حمایت آمریکا"

کاخ سفید گفته است:‌ «مبلغ درخواست شده در جهت تلاش های دیرباز دولت برای قدرت دادن به نیروهای میانه رو مخالف در سوریه، چه غیرنظامی چه نظامی به کار گرفته خواهد شد.»

این پول همچنین «به وزارت دفاع امکان خواهد داد حمایت ما از گروه های تایید صلاحیت شده در میان مخالفان مسلح را افزایش دهد.»

کاخ سفید گفت که این ۵۰۰ میلیون دلار به ایجاد ثبات در نواحی تحت کنترل مخالفان و مقابله با تهدیدهای تروریستی کمک خواهد کرد.

دولت اوباما می گوید که برای رفع نگرانی در مورد امکان دستیابی پیکارجویان متخاصم با آمریکا و متحدان آنها به این کمک ها، ابتدا پیشینه گروه های دریافت کننده این کمک های مالی بررسی خواهد شد.

آقای اوباما تحت فشار شدید بعضی اعضای کنگره برای افزایش کمک به مخالفان در سوریه بوده است.

او ماه گذشته در نطقی در آکادمی نظامی وست پوینت به افزایش کمک به مخالفان اشاره کرده بود.

او گفته بود که برای «افزایش حمایت از کسانی در میان مخالفان سوری که بهترین آلترناتیو در مقابل تروریست ها و یک دیکتاتور بی رحم هستند» با کنگره کار خواهد کرد.

مطالب مرتبط