ژان کلود یونکر با وجود مخالفت بریتانیا رییس کمیسیون اروپا می‌شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای یونکر خواستار هماهنگی و نزدیکی بیشتر اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ٢٨ کشور عضو اتحادیه اروپا است

رهبران اتحادیه اروپا در نشست خود در شهر بروکسل، پایتخت بلژیک، ژان کلود یونکر، نخست‌وزیر سابق لوکزامبورگ را نامزد ریاست کمیسیون اروپا کرده‌اند.

آقای یونکر دیدگاه فدرالیستی به اروپا دارد و خواستار هماهنگی و نزدیکی بیشتر اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ٢٨ کشور عضو اتحادیه اروپا است.

بریتانیا با ریاست آقای یونکر بر کمیسیون اروپا مخالفت کرده و گفته است که خواستار تغییر جهت اتحادیه اروپا و بازگشت به دوره‌ای است که این اتحادیه صرفا یک "بازار مشترک" برای داد و ستد محسوب می‌شد.

آقای یونکر ٥٩ سال دارد. او نامزد ائتلاف راست میانه موسوم به حزب مردم اروپا است. این ائتلاف در انتخابات پارلمان اروپا در ماه گذشته میلادی برنده شد.

حزب محافظه‌کار بریتانیا، که حزب حاکم این کشور است، سال‌ها پیش، از ائتلاف راست میانه اروپایی (حزب مردم اروپا) خارج شد و از آن زمان همواره با دیدگاه‌های سیاسی و اقتصادی آن مخالفت کرده است.

با این حال، بریتانیا عملا در اصرار بر مخالفت با آقای یونکر تنها از حمایت دولت راستگرای مجارستان برخوردار بود و از قبل، انتظار می‌رفت که رهبران ٢٦ کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا همگی او را انتخاب کنند. گفته شده است که پارلمان اروپا نیز ماه آینده (ژوئیه) انتخاب آقای یونکر را تایید خواهد کرد.

بسیاری در اتحادیه اروپا اکنون بر این باورند که شیوه رفتار دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، بیش از حد مقابله‌جویانه است و با اصل تلاش برای ایجاد وفاق عمومی در تصمیم‌گیری‌ها منافات دارد.

مطالب مرتبط