مریم ابراهیم از زندان آزاد و به سفارت آمریکا در خارطوم پناهنده شد

مریم ابراهیم، زن ۲۷ ساله سودانی که بعد از لغو حکم اعدامش روز سه‌شنبه ۲۴ ژوئن در فرودگاه خارطوم با همسر و دو فرزندش دستگیر شده بود، حالا آزاده شده است. خانم ابراهیم در ماه مه امسال درسودان به اتهام ارتداد از اسلام به اعدام محکوم شده بود.

او می‌خواست به همراه همسر و دو فرزندش سودان را به مقصد آمریکا ترک کند اما به اتهام ارائه اسناد جعلی سفر دستگیر شد. وی متهم شده که مدارک اضطراری سفر متعلق به کشور سودان جنوبی را که به همراه داشته، جعل کرده است و اطلاعات غلط داده است.

حق نشر عکس

محمد مصطفی، وکیل خانم ابراهیم می‌گوید او را با قید کفالت و به شرط اینکه کشور را ترک نکند، آزاد کرده‌‎اند.

بعد از آزادی خانم ابراهیم، حالا او و خانواده اش به سفارت آمریکا در خارطوم پناهنده شده‌اند.

وزارت خارجه سودان کاردار سودان جنوبی و آمریکا را به این وزارت‌خانه فراخوانده است و از هر دو کشور برای اینکه می‌خواستند به خروج مریم ابراهیم از سودان به صورت غیرقانونی کمک کنند، انتقاد کرده است.

سودان جنوبی می‌گوید اسناد اضطراری سفر را این کشور برای خانم ابراهیم صادر کرده و این مدارک جعلی نیستند. ولی مقامات سودان می‌گویند با توجه به اینکه خانم ابرهیم سودانی است حق استفاده از این اسناد را ندارد و باید با پاسپورت سودانی سفر می‌کرد.

مریم ابراهیم از مادری مسیحی و پدری مسلمان به دنیا آمده و به عنوان یک مسیحی ارتدوکس بزرگ شده است. مقامات در سودان به خاطر مسلمان بودن پدرش او را مسلمان می‌دانند و برای ازدواجش با یک مرد مسیحی او را مرتد اعلام کرده ا‌ند.

حق نشر عکس

قاضی دادگاه در ماه مه علاوه بر حکم اعدام، خانم ابراهیم را به خاطر ازدواجش با یک مرد غیر مسلمان به زنا متهم و به صد ضربه شلاق محکوم کرد.

حکم اعدام او در آن زمان خشم جهانی را برانگیخت. در روز ۲۳ ماه ژوئن امسال یک روز قبل از آنکه خانم ابراهیم بخواهد کشور را ترک کند، حکم اعدام او در یک دادگاه استیناف لغو شد.

دانیل وانی، همسر خانم ابراهیم یک مسیحی از سودان جنوبی و تبعه آمریکاست. آنها در سال ۲۰۱۱ با هم ازدواج کردند.

با آنکه خانم ابراهیم حالا از بازداشتگاه پلیس در خارطوم آزاد شده و به همراه خانواده و دو فرزندش به سفارت آمریکا پناهنده شده اند به نظر می‌رسد که پرونده‌اش پیچیده‌تر از گذشته شده و حالا مقامات امنیتی و اطلاعاتی سودان هم درگیر ماجرا شده اند.

اکثریت جمیعت سودان مسلمان هستند و از دهه ۱۹۸۰، قوانین اسلامی در این کشور جاری بوده است.