آمریکا به پیمان منع گسترش مین‌های ضدنفر 'می‌پیوندد'

حق نشر عکس Reuters
Image caption به همراه آمریکا هنوز قدرت‌هایی چون روسیه و چین هم به پیمان اتاوا نپیوسته‌اند

کاخ سفید اعلام کرده است در حال بررسی جدی مراتب پیوستن به پیمان اتاوا در ارتباط با ممنوعیت به کارگیری، تولید و نگهداری مین‌های ضدنفر است.

این تصمیم کاخ‌سفید روز جمعه (۲۷ ژوئن - ششم تیر) توسط کتلین هایدن، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در کنفرانسی که در ارتباط با پیمان اتاوا در کشور موزامبیک برگزار می‌شود، اعلام شد.

در بیانیه دولت آمریکا آمده با وجود این که ممکن است امضاء و اجرایی کردن فرآیند پیوستن آمریکا به این معاهده بین‌المللی طول بکشد اما این کشور قصد جایگزین کردن مین‌های فعلی در انبارهای خود را ندارد و با به پایان رسیدن تاریخ انقضای آنها این مهمات را امحاء خواهد کرد.

خانم هایدن در این کنفرانس گفت "ایالات متحده مصرانه پی‌گیر" زمینه‌سازی برای پیوستن به پیمان اتاوا است.

با وجود این، نماینده آمریکا در این کنفرانس از تاریخ یا زمان‌بندی کاخ سفید برای امضاء کردن این معاهده سخن نگفت.

موضوعی که با استناد به آن منتقدان آمریکا را به "کم‌کاری" متهم کرده‌اند.

آنها معتقدند آمریکا باید استفاده از مین‌های ضدنفر را فورا متوقف کند؛ تاریخ معینی برای پیوستن به معاهده اتاوا مشخص کند و تمامی مین‌های موجود در زرادخانه‌های خود را منهدم کند.

همراه با آمریکا، چند قدرت دیگر جهان چون روسیه و چین هم هنوز به پیمان منع استفاده و تولید مین‌های ضدنفر (معاهده اتاوا) نپیوسته‌اند.

در اروپا، با پیوستن لهستان به این معاهده در دسامبر سال ۲۰۱۲، اکنون همه اعضای اتحادیه اروپا عضو پیمان اتاوا هستند.

در همین حال، سازمان دیدبان حقوق بشر از تصمیم کاخ سفید برای پیوستن به معاهده اتاوا استقبال کرده و خاطر نشان کرده است: "آمریکا باید تاریخ و زمان بندی مشخصی را برای خود هدف گذاری کند و تا زمان رسیدن به آن تاریخ، استفاده از مین را متوقف کرده و فرآیند انهدام انبارهای مین خود را آغاز کند."

در موزامبیک که میزبان کنفرانس اخیر بوده است، حدود سه میلیون مین ضدنفر در جریان جنگ های داخلی (۱۹۹۲-۱۹۷۷) کار گذاشته شده بود. با این حال، در سال‌های گذشته با اجرای برنامه‌های فراگیر مین روبی در این کشور آفریقایی، اکنون موزامبیک به عنوان یکی از کشورهای موفق در زمینه مبارزه و امحای مین‌های ضدنفر شناخته شده می‌شود. موزامبیک بنا دارد تا پایان سال جاری میلادی خاک خود را عاری از مین‌های ضدنفر اعلام کند.

از زمان تصویب پیمان اتاوا در سال ۱۹۹۹، هر ساله از تعداد کشته شدگان و مصدومان مین‌های ضدنفر کاسته شده است به طوری که در سال ۲۰۱۲ این آمار به ۳۶۲۸ نفر رسید در حالی که در سال قبل از آن ۴۴۷۴ نفر بر اثر انفجار مین کشته یا مصدوم شده بودند.

با وجود این، سازمان ملل متحد پیش‌تر اعلام کرده بود که در ازای هر مینی که خنثی می شود ۲۵ مین جدید در زمین کار گذاشته می‌شود.

سازمان دیدبان حقوق‌بشر در زمینه مین‌های ضدنفر، ابراز نگرانی کرده که در کشورهایی چون سوریه و سودان که هنوز به پیمان اتاوا نپیوسته‌اند و درگیر جنگ‌های داخلی هستند، استفاده از مین‌های ضدنفر افزایش یافته باشد.

مطالب مرتبط