تلویزیون عراق: ارتش تکریت را پس گرفت

حق نشر عکس AFP
Image caption سخنگوی امنیتی نخست‌وزیر عراق درباره عملیات ارتش به خبرنگاران توضیح داد

تلویزیون دولتی عراق گزارش کرده است که ارتش کنترل شهر تکریت را از نیروهای داعش پس گرفته است و نزدیک به ۶۰ نفر از پیکارجویان این گروه از جمله فرماندهان آن کشته شده‌اند.

گروه پیکارجوی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) برای بیش از دو هفته کنترل تکریت را در دست داشته است و ارتش اعلام کرده که در پی حمله روز شنبه، ۲۸ ژوئن، تکریت را از نیروهای داعش "پاکسازی" کرده است.

گروه داعش این ادعا را رد کرده، ولی تایید کرده است که نیروهایش درگیری شدیدی در محدوده تکریت داشته‌اند و هم‌اکنون در تعقیب نیروهای ارتش هستند.

ارتش عراق اعلام کرده است که عملیات گسترده‌ای را برای باز پس گرفتن شهر تکریت در شمال بغداد از شبه‌نظامیان داعش آغاز کرده است و نیروهای تکاور، تانک و هلی‌کوپترهای نظامی و همین‌طور گروه‌های مسلح سنی طرفدار دولت و داوطلبان شیعه در آن شرکت دارند.

بنا بر گزارش‌ها هزاران سرباز عراقی با پشتیبانی هلی‌کوپترهای نظامی در این عملیات شرکت کرده‌اند.

شهر تکریت زادگاه صدام حسین، رهبر سابق عراق است.

یکی از ساکنان شهر تکریت به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که مردم در حال فرار هستند و تکریت به "شهر ارواح" تبدیل شده است.

خبر شروع عملیات برای پس گرفتن تکریت ساعاتی بعد از آن منتشر شد که دولت آمریکا استفاده از پهپادهای مسلح بر فراز آسمان عراق را تایید کرد. هدف از این اقدام حفاظت از جان نیروهای آمریکایی‌های حاضر در عراق اعلام شد.

گزارش‌هایی از درگیری ارتش با نیروهای داعش در بخش‌های دیگری از عراق هم منتشر شده است. از جمله به نقل از منابع خبری در مراکز بهداشتی عراق گزارش شده که دست کم ۲۰ نفر از نیروهای ارتش در درگیری‌هایی در جنوب بغداد، پایتخت عراق، کشته شده‌اند.

گزارش شده است که در منطقه‌ای سنی‌نشین در حدود ۵۰ کیلومتری جنوب بغداد درگیری شدیدی برای چندین ساعت در جریان بوده است.

ارتش عراق گفته است که روز شنبه، ۲۸ ژوئن، به مواضع پیکارجویان در شهر موصل در شمال عراق هم حمله هوایی کرده است.

حمله به مناطق مسیحی‌نشین

اسقف اربیل، شهر دیگر شمال عراق می‌گوید هزاران مسیحی آشوری ساکن روستاهای اطراف موصل در روزهای اخیر از محل زندگی‌شان گریخته‌اند.

اسقف اربیل به بی‌بی‌سی گفت که نیروهای داعش و شبه‌نظامیان پیکارجوی سنی به دو منطقه آشوری‌نشین بغدیدا و کرملیس حمله کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها نیروهای پیشمرگ کرد برای دفاع از این مناطق با پیکارجویان داعش درگیر شده‌اند.

مسیحیان این مناطق که از درگیری‌ها گریخته اند به کردستان عراق پناه برده‌اند.

داعش که در پی ایجاد یک حکومت اسلامی در منطقه است، پیشروی‌های نظامی خود در عراق را از حدود سه هفته پیش و با اشغال شهر موصل، بزرگت‌رین شهر شمال آغاز کرد.

مطالب مرتبط