عراق از روسیه هواپیمای جنگنده سوخوی تحویل گرفت

حق نشر عکس RIA Novosti
Image caption سوخوی Su-30

دولت عراق گفته است که پنج هواپیمای جنگنده سوخوی از دولت روسیه دریافت کرده است که در مقابله با شورشیان سنی مذهب افراطی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

مقامات دولتی عراق گفته اند که این پنج هواپیما، که به صورت دست دوم خریداری شده، تا چند روز آینده علیه 'تروریستهای' وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام (داعش) وارد عملیات نظامی خواهند شد.

تعدادی بیشتر از این هواپیما ها که گفته می شود از نوع سوخوی ۳۰ هستند نیز تا چند روز دیگر به عراق خواهند رسید.

دولت عراق پیشتر در قراردادی به ارزش ٥٠٠ میلیون دلار از روسیه هواپیمای جنگنده خریده بود و تصور می رود که این پنج هواپیما، اولین گروه هواپیماهای خریداری شده باشند.

با این حال، علی رغم اظهارات مقامات امنیتی عراقی، برخی رسانه های روسی ورود ده هواپیمای سوخوی به عراق را گزارش کرده اند.

'تکریت آزاد شد'

دیروز (شنبه) تلویزیون دولتی عراق گزارش داد که ارتش کنترل شهر تکریت را از اسلامگرایان سنی افراطی داعش پس گرفته است و نزدیک به ۶۰ نفر از پیکارجویان آن گروه از جمله فرماندهان آن کشته شده‌اند.

داعش برای بیش از دو هفته کنترل تکریت را در دست داشت و ارتش عراق گفت که در پی حمله دیروز، تکریت را از نیروهای داعش "پاکسازی" کرده است.

بنا بر گزارش‌ها هزاران سرباز عراقی با پشتیبانی هلی‌کوپترهای نظامی در این عملیات شرکت کرده‌اند.

با این حال، گروه داعش عقب نشینی از تکریت را رد کرده، ولی تایید کرده است که نیروهایش درگیری شدیدی در محدوده تکریت داشته‌اند و گفته است شورشیان در تعقیب نیروهای ارتش هستند.

شهر تکریت زادگاه صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق است.

ارتش عراق گفته است که به مواضع شورشیان در شهر موصل در شمال عراق هم حمله هوایی کرده است.

حمله به مناطق مسیحی‌نشین

اسقف اربیل، شهر دیگر شمال عراق می‌گوید هزاران مسیحی آشوری ساکن روستاهای اطراف موصل در روزهای اخیر از محل زندگی‌شان گریخته‌اند.

اسقف اربیل گفت که شبه‌نظامیان پیکارجوی سنی به دو منطقه آشوری‌نشین بغدیدا و کرملیس حمله کرده‌اند.

مسیحیان این مناطق که از درگیری‌ها گریخته اند به کردستان عراق پناه برده‌اند.

داعش که در پی ایجاد یک حکومت اسلامی در منطقه است، پیشروی‌های نظامی خود در عراق را از حدود سه هفته پیش و با اشغال شهر موصل، دومین شهر عراق، آغاز کرد.

مطالب مرتبط