پادشاه عربستان: تروریست‌ها را تحمل نمی‌کنیم

حق نشر عکس Reuters
Image caption ملک عبدالله: تروریست‌ها با پوشش مذهب دنبال منافع شخصی‌شان هستند

ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی گفته است که اجازه نخواهد داد "تروریست‌هایی که از مذهب به عنوان پوششی برای کارهایشان استفاده می‌کنند" به کشورش آسیبی برسانند.

ملک عبدالله در پیامی به مناسبت آغاز ماه رمضان، اسلام را دین "وحدت و مدارا" خواند و گفت که اقدامات "یک دسته تروریست را که به دنبال منافع شخصی‌شان هستند" تحمل نخواهد کرد.

پادشاه عربستان در پیام خود از گروه خاصی نام نبرده ولی به نظر می‌آید به تحولات عراق اشاره داشته است.

نیروهای داعش (دولت اسلامی عراق و شام) از حدود سه هفته پیش با اشغال موصل بزرگ‌ترین شهر شمال عراق، عملیات نظامی خود را در این کشور شدت بخشیدند و توانستند گذرگاه‌های مهم این کشور با سوریه و اردن را به تصرف خود درآورند.

عربستان سعودی با عراق ۸۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد، اما هنوز گزارشی از ناآرامی یا تهدید از سوی شبه نظامیان داعش علیه عربستان منتشر نشده است.

دو روز پیش پادشاه عربستان دستور داده بود تمام تدابیر لازم برای حفاظت از این کشور در برابر "تهدیدهای تروریستی" در نظر گرفته شود.

اتهام متقابل

مدتی پس از شروع حملات و پیشروی‌های داعش در عراق، نوری مالکی، نخست وزیر این کشور، عربستان سعودی را به حمایت مالی و معنوی از شبه نظامیان این گروه متهم کرد.

در مقابل، عربستان و قطر هم با رد کردن دخالت خارجی در بحران عراق، سیاست‌های "فرقه‌گرایانه و انحصارطلبانه" دولت آقای مالکی را زمینه‌ساز فعالیت پیکارجویان افراط‌گرا در عراق دانستند.

در ایران هم سرتیپ مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران، روز شنبه (۸ تیر) عربستان را از "مجریان منطقه‌ای" درگیری‌ها در عراق خواند و پیش‌بینی کرد که در آینده اتفاقات ناگواری برای "کشورهای صادرکننده تروریسم به عراق و سوریه" خواهد افتاد.

پیش از آن حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران به کشورهای اسلامی که "با دلارهای نفتی به تروریست‌ها کمک می‌کنند"، هشدار داده بود که نوبت خود آنها هم خواهد رسید.

آقای روحانی بدون آن که نامی از این کشورها ببرد گفته بود: "فکر نکنید این وحشی‌های تروریست را که به جان دیگران انداخته‌اید، به خونریزی و آدمکشی در سایر نقاط دست نخواهند زد."

مطالب مرتبط