کشته شدن فیلمبردار شبکه تلویزیونی روسیه در شرق اوکراین

حق نشر عکس AP
Image caption در روزهای گذشته آتش‌بس شکننده‌ای در اوکراین برقرار بوده است

مقامات شبکه تلویزیونی ۱ روسیه می‌گویند یکی از فیلمبرداران این کانال، در شرق اوکراین کشته شده است.

مقامات این تلویزیون دولتی روسیه می‌گویند که آناتولی کلیان، در یک تبادل آتش در نزدیکی یک مقر نظامی در دونتسک، کشته شده است.

همزمان گزارش شده است که رهبران اوکراین، روسیه، آلمان و فرانسه امروز، دوشنبه ۳۰ ژوئن/ ۹ تیر، با هدف کمک به حل بحران در شرق اوکراین با یکدیگر ملاقات خواهند کرد.

آلمان و فرانسه از پترو پروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین، خواسته‌اند تا آتش‌بس اعلام شده یکجانبه را تمدید کند. مدت این آتش بس امروز خاتمه می‌یابد.

این درحالیست که روز گذشته صدها تظاهر کننده در کیف، پایتخت اوکراین، خواهان ادامه عملیات نظامی علیه شبه‌نظامیان مسلح هوادار روسیه شدند.

آزادی ناظران اروپایی

حق نشر عکس Reuters
Image caption آزادی این گروگان‌ها از درخواست‌های کشورهای غربی از تجزیه‌خواهان بود

دیروز یکشنبه (۸ تیر) گزارش شد که شورشی‌های هوادار روسیه در شرق اوکراین، چهار ناظر دیگر از سازمان همکاری و امنیت اروپا را تحویل داده‌اند. به این ترتیب تجزیه‌خواهان، همه این ناظران گروگان‌گرفته‌شده را آزاد کرده‌اند.

هشت ناظر سازمان امنیت و همکاری اروپا ماه گذشته میلادی گروگان گرفته شده بودند.

آزادی آنها در حالی انجام شد که آتش‌بس شکننده بین نیروهای دولتی اوکراین و شورشی‌ها برقرار شده است. آتش بسی که مهلت آن امروز دوشنبه (۹ تیر) خاتمه می‌بابد.

مذاکرات برای میانجیگری و صلح بین دولت و جدایی‌طلبان هوادار روسیه در اوکراین در جریان بوده است و نمایندگانی از سازمان امنیت و همکاری‌های اروپا در این مذاکرات حضور دارند.

سازمان ملل متحد برآورد می‌کند که در دو ماه و نیم گذشته، دست‌کم ۴۲۰ نفر در درگیری‌های بین نیروهای هوادار روسیه و نیروهای دولتی در شرق اوکراین کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط