۳۰ پناهجو در اثر خفگی ناشی از تراکم جمعیت در قایقی در جنوب ایتالیا مردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption سالانه ده‌ها هزار پناهجو برای رسیدن به اتحادیه اروپا اقدام به سفری پر خطر می‌کنند

امدادگران جسد ۳۰ نفر را در یک قایق ماهیگیری که ۶۰۰ پناهجو را از شمال آفریقا به سواحل جنوب ایتالیا در سیسیلی حمل می کرد، پیدا کرده‌اند.

نیروی دریایی ایتالیا می‌گوید آنها هنگامی اجساد را کشف کردند که برای نجات سرنشین‌هایی که گفته شده بود در معرض خطر هستند، وارد قایق شدند. دو زن باردار نیز در میان سرنشینان بود.

به نظر می‌رسد این پناهجویان در اثر کمبود فضا و اکسیژن خفه شده و جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته نیروی دریایی ایتالیا پیکر آنها در یک محفظه بسیار کوچک در زیر عرشه به هم فشرده شده بود.

نیروی دریایی همچنین می‌گوید که تنها در طی ۴۸ ساعت گذشته بیش از ۵ هزار پناهجو را که قصد داشتند از شمال آفریقا خود را به سواحل جنوب ایتالیا برسانند نجات داده است.

پس از آنکه در ماه اکتبر ۳۶۰ پناهجو در اثر واژگون شدن یک کشتی در سواحل لامپدوسا کشته شدند، عملیات امداد و نجات نیروی دریایی ایتالیا تقویت شده است.

خبرنگاران می‌گویند هنوز معلوم نیست هنگام توقف کشتی توسط نیروی دریایی، آیا کشتی در حال غرق شدن بوده است یا خیر؟

Image caption عملیات امداد و نجات نیروی دریایی ایتالیا پس از کشته شدن ۳۶۰ نفر در آبهای جنوب این کشور تقویت شده است

الن جانسون، خبرنگار بی‌بی‌سی در رم می‌گوید این حادثه یک بار دیگر توجه جهانیان را متوجه خطراتی می‌کند که پناهجویان حاضرند به جان بخرند و به هر قیمتی شده با سوار شدن بر قایق‌هایی با ایمنی پایین و کم ظرفیت خود را به اتحادیه اروپا برسانند.

مقامات ایتالیایی می‌گویند که تاکنون در سال جاری بیش از ۶۰ هزار پناهجو خود را به جنوب ایتالیا رسانده‌اند و به نظر می‌رسد رکورد سال ۲۰۱۱ که ۶۳ هزار نفر بود، تا پایان سال شکسته شود.

پناهجویان عمدتا آفریقایی و خاورمیانه‌ای با پرداخت مبالغی هنگفت به قاچاقچیان انسان سوار بر کشتی‌هایی می شوند که شرایط ناوبری مناسبی ندارند.

مقامات می گویند عدم ثبات در لیبی، تداوم جنگ داخلی سوریه و تنش های فزاینده در مصر باعث شده که شمار پناهجویانی که راهی ایتالیا می‌شوند بالا برود.

ایتالیا به کرات از دیگر کشورهای اروپایی خواسته است که سهم بیشتری در پذیرش این پناهجویان به عهده بگیرند.

در اوایل این ماه (ژوئن) نیز ۳۹ نفر پس از واژگون شدن یک قایق بادی که بیش از ظرفیت خود سرنشین داشت، در راه رسیدن به جزیره لمپدوسا در جنوب ایتالیا، کشته شدند.

مطالب مرتبط