رهبر داعش فرمان عفو زندانیان را صادر کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption داعش در مناطق تحت تصرف خود حکومت اسلامی تشکیل داده و "رهبر مسلمین" را معرفی کرده است

رهبر داعش فرمان عفو تعدادی از زندانیان را صادر کرده و یک سازمان مدافع حقوق بشر از این گروه خواسته دانش آموزان کرد سوری را که ربوده است آزاد کند.

روز سه شنبه، ۱۰ تیر (۱ ژوئین)، وبسایت متعلق به گروه موسوم به داعش، گزارش کرد که ابوبکر بغدادی، رهبر این گروه، بیش از یکصد نفر را که توسط داعش در شهر حلب در سوریه بازداشت و زندانی شده بودند عفو کرده است.

دستور عفو زندانیان یک روز پس از آن صادر شد که گروه موسوم به "دولت اسلامی عراق و شام" اعلام کرد که از روز اول ماه رمضان، در مناطقی از شرق سوریه و غرب عراق که در تصرف دارد، "حکومت اسلامی" برقرار کرده و از ابوبکر بغدادی به عنوان رهبر مسلمانان نام برد. این گروه گفت که نام خود را از داعش به حکومت اسلامی تغییر داده است.

در خبری دیگر، دیده‌بان حقوق بشر، از سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر، از داعش خواسته است تا بیش از یکصد و پنجاه دانش آموز کرد را که روز ۲۹ مه در سوریه ربوده فورا آزاد کند.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر، این دانش آموزان پس از امتحان پایان سال، با اتوبوس عازم شهر عین العرب بودند که نفرات مسلح داعش در منطقه‌ای در شمال شهر حلب اتوبوس‌های حامل آنان را متوقف کردند و دانش آموزان را با خود بردند.

اکثر دانش آموزان ربوده شده پسر هستند و داعش تا کنون حدود ده دانش آموز دختر را که همراه آنان ربوده بود آزاد کرده است. نهادهای مدافع حقوق بشر نگران آن هستند که اسلامگرایان در صدد باشند دانش آموزان ربوده شده را برای شرکت در عملیات نظامی آموزش دهند هر چند هنوز شواهدی در این زمینه در دست نیست.

حق نشر عکس Reuters
Image caption شبه نظامیان اسلامگرا تسلیحاتی را که در اختیار دارند به نمایش گذاشته‌اند

روز سه‌شنبه، وبسایت داعش با انتشار یک نوار ویدیویی، نفرات این گروه را نشان داد که همراه با تعدادی تانک و یک فروند موشک اسکاد در شهر رقه در سوریه رژه می روند.

همزمان، گزارش شده است که شبه‌نظامیان داعش شهرک بوکمال در مرز سوریه با عراق را به طور کامل به تصرف خود در آورده‌اند. به نظر می‌رسد هدف داعش تسلط کامل بر مناطق مرزی عراق و سوریه و تثبیت حکومت اسلامی خود در اراضی تصرف شده از این دو کشور است.

در خبری از عراق، سازمان ملل گزارش کرده است که در طول ماه ژوئن، حدود دو هزار و پانصد عراقی در اثر اقدامات خشونت آمیز در آن کشور جان خود را از دست دادند که حدود یکهزار و پانصد تن از آنان افراد غیرنظامی بودند.

روز سه شنبه گزارش شد که در گیری بین نیروهای دولتی عراق و شبه نظامیان داعش همچنان ادامه دارد و هر دو طرف مدعی دستیابی به پیروزی‌هایی شده‌اند.

همچنین، روز سه شنبه نخستین جلسه پارلمان این کشور از زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در ماه آوریل برای بحث درباره انتخاب رئیس جمهوری، رئیس مجلس و انتصاب نخست وزیر تشکیل شد اما به نتیجه نرسید. گفته می‌شود که اختلاف نظر بر سر اختیارات این سه مقام باعث برهم خورده جلسه شد و قرار است جلسه بعدی هفته آینده تشکیل شود.

در انتخابات ماه آوریل، ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری مالکی، نخست وزیر، همچنان بزرگترین جناح در پارلمان باقی ماند، اما برخی رهبران سیاسی و حتی مذهبی و همچنین شماری از ناظران غربی، سیاست‌های دولت مالکی را در بروز شکاف فرقه‌ای و ظهور گروه‌های تندرو سنی موثر دانسته و خواستار تغییر دولت شده‌اند.

مطالب مرتبط