جسد نوجوان ربوده شده فلسطینی در بیت‌ المقدس پیدا شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption پلیس بیت المقدس محل یافت شدن جسد نوجوان فلسطینی را به روی رفت و آمد بسته است

جسد یک نوجوان فلسطینی که ناپدید شده بود در بیت المقدس شرقی یافت شده است.

روز چهارشنبه، ۱۱ تیر (۲ ژوئیه)، رادیو ارتش اسرائیل گزارش کرد که پلیس بیت المقدس جسد یک نوجوان فلسطینی را در بخش عرب‌نشین شرق این شهر پیدا کرده است و احتمال می‌رود این نوجوان قربانی اقدامات تلافی‌جویانه افراط‌گرایان یهودی شده باشد.

روز گذشته، اجساد سه نوجوان اسرائیلی که در کرانه باختری رود ربوده شده بوند به خاک سپرده شد. یکی از قربانیان نوزده سال داشت و دو نفر دیگر شانزده ساله بودند و روز ۱۲ ژوئیه هنگام بازگشت به خانه ناپدید شده بودند.

منابع پلیس بیت المقدس تحقیقات پیرامون ناپدید شدن یک نوجوان فلسطینی و یافت شدن جسدی در بیت المقدس شرقی را تایید کرده اما گفته‌اند هنوز نمی‌توانند در مورد ارتباط این دو واقعه اظهار نظر قطعی کنند.

سخنگوی پلیس بیت المقدس گفته است که بامداد روز چهارشنبه، گزارشی دریافت شد حاکی از اینکه فردی در محله بیت حنینا در منطقه عرب نشین شرق بیت المقدس ربوده شده است. وی افزود که به گفته شاهدان عینی، افرادی این مرد را به زور سوار اتومبیل کردند و با خود بردند.

به گفته پلیس بیت المقدس، حدود یک ساعت بعد، گزارشی در مورد یافت شدن جسدی در بیت المقدس شرقی دریافت شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption احتمال دارد یهودیان تندرو نوجوان فلسطینی را به تلافی ربودن و قتل سه نوجوان اسرائیلی کشته باشند

رادیو ارتش اسرائیل به نقل از شاهدان عینی گفته است که یک اتومبیل سیاه رنگ یک نوجوان را که منتظر ماشین بود سوار کرد و با خود برد و کوتاه مدتی پس از آن، خانواده این نوجوان شانزده ساله فلسطینی، که در نزدیکی محله بیت حنینا سکونت دارند، به پلیس اطلاع دادند که فرزندشان ناپدید شده است.

با انتشار خبر یافت شدن جسدی در بیت المقدس شرقی، جمعیت انبوهی از فلسطینیان خشمگین با تجمع در برابر پاسگاه پلیس دادن شعارهای تند علیه اسرائیل، به سوی این پاسگاه سنگ پرتاب کردند.

پلیس گفته است که جسد در محله موسوم به جیوات شائول، واقع در جنوب بخش غربی بیت المقدس یافت شده و پلیس برای انجام تحقیقات بیشتر، منطقه بزرگی از این محله را به روی رفت و آمد بسته است.

اجساد سه نوجوان ربوده شده اسرائیلی روز گذشته با حضور چند هزار تن به خاک سپرده شد و همزمان، گروهی از جوانان یهودی افراطی در بیت المقدس دست به تظاهرات زدند و خواستار "انتقام‌گیری" از عاملان قتل آنان شدند.

حق نشر عکس IDF
Image caption اسرائیل با انتشار تصاویر مظنونین به قتل سه نوجوان اسرائیلی جنبش حماس را به ارتباط با این قتل متهم کرده است

نخست وزیر اسرائیل گفته است که شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد افراد وابسته به جنبش اسلام‌گرای حماس در ربودن و قتل سه نوجوان اسرائیلی دست داشته‌اند و هشدار داده که این اقدام حماس بدون پاسخ نخواهد ماند. ارتش اسرائیل نیز تصاویر دو فلسطینی به اسامی عامر ابوعیشه و مروان قواسمه را به عنوان مظنونین ربودن سه نوجوان فلسطینی منتشر کرده است.

گروه حماس از سال ۲۰۰۶ با اخراج ماموران امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطینی از نوار غزه، اداره امور این منطقه را در دست گرفت در حالیکه تشکیلات خودگردان، به رهبری سازمان آزایبخش فلسطین، در کرانه باختری رود اردن مستقر بوده است. اخیرا مقامات حماس و گروه فتح، بزرگترین تشکل در سازمان آزادیبخش فلسطین، بر سر تشکیل دولت وحدت ملی به توافق رسیدند اما این توافق با انتقاد شدید اسرائیل و ابراز ناخرسندی ایالات متحده همراه بود.

بر خلاف گروه فتح و تشکیلات خودگردان، جنبش حماس موجودیت اسرائیل و توافقنامه صلح اسرائیل و فلسطینیان را مردود می‌داند و همچنان خواستار نابودی اسرائیل با توسل به عملیات مسلحانه از جمله بمب‌گذاری در خاک اسرائیل است. ناظران گفته بودند که واقعه قتل سه نوجوان اسرائیلی اهرمی را به دست دولت اسرائیل می‌دهد تا بر تشکیلات خودگردان جهت دوری از حماس فشار بیشتری وارد کند.

تحولات چند روز اخیر باعث نگرانی در مورد بروز دور تازه‌ای از خشونت بین اسرائیل و حماس و در نتیجه آن، تلفات غیرنظامیان شده است.

مطالب مرتبط