مواد تسلیحات شیمیایی سوریه تحویل ناو آمریکایی شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption برنامه خلع سلاح شیمیایی سوریه نتیجه واکنش آمریکا به حملات شیمیایی علیه غیرنظامیان بود

مرحله دیگری از برنامه نابودی زرادخانه شیمیایی سوریه آغاز شده است.

روز چهارشنبه، ۱۱ تیر (۲ ژوئیه)، عملیات انتقال مواد سازنده گاز خردل و گاز اعصاب سارین از یک کشتی دانمارکی به یک ناو آمریکایی در بندر ایتالیایی جورجیا تارو آغاز شد.

کشتی دانمارکی آرک فوتورا این مواد را برای تحویل به ناو آمریکایی کیپ ری در بنادر سوریه بارگیری کرده بود. این مواد بعدا نابود خواهند شد. ناو آمریکایی دارای تجهیزات لازم برای خنثی کردن این مواد است.

به گزارش خبرنگار بی بی سی در پایتخت ایتالیا، پیش از آغاز عملیات نقل و انتقال مواد سمی، تدابیر امنیتی بسیار شدیدی در منطقه بندری به اجرا گذاشته شده و فعالیت های عادی این بندر به حالت تعلیق درآمده بود.

کشتی دانمارکی در ساعات اولیه بامداد چهارشنبه وارد بندر جورجیا تارو شده بود و یک فروند کشتی گارد ساحلی ایتالیا آن را اسکورت می کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کشتی دانمارکی مواد شیمیایی را به ناو آمریکایی منتقل می‌کند

ناو آمریکایی دارای تجهیزات لازم برای خنثی کردن این مواد است.

انتظار می رود عملیات انتقال مواد سمی به ناو آمریکایی تا بیست ساعت به طول انجامد و پس از پایان این مرحله، ناو آمریکایی بندر را ترک خواهد کرد و عملیات خنثی سازی در دریای آزاد صورت خواهد گرفت.

در ماه سپتامبر سال گذشته، دولت سوریه اعلام کرد که حاضر است زرادخانه و مواد سازنده تسلیحات شیمیایی خود را برای انهدام تحویل دهد. تصمیم دولت سوریه در حالی اتخاذ شده بود که دولت آمریکا اعلام کرده بود که در واکنش به گزارش کاربرد اسلحه شیمیایی توسط ارتش سوریه علیه غیرنظامیان، در نظر دارد اماکن دولتی سوریه را هدف حمله هوایی قرار دهد.

در پی مذاکرات مقامات آمریکایی و روسی، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که دولت او تنها به این شرط از عملیات نظامی علیه سوریه منصرف خواهد شد که اطمینان یابد که زرادخانه شیمیایی آن کشور از میان رفته است.

در پی ابراز این نظر، دولت سوریه که پیش از آن هرگز داشتن اسلحه شیمیایی را نپذیرفته بود، اعلام کرد که کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی را امضا می کند و آماده انهدام زرادخانه شیمیایی خود است.

مطالب مرتبط