دیدار وزیر خارجه تاجیکستان از بریتانیا

اصل اف-وارثی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سراج‌الدین اصل اف و سعیده وارثی موضوع توسعه همکاریها میان تاجیکستان و بریتانیا را بررسی کرده‌اند (عکس از تارنمای وزارت خارجه تاجیکستان)

در جریان دیدار رسمی سراج‌الین اصل اف از بریتانیا میان این دو کشور اسناد همکاری در زمینه کناره‌گیری از مالیات مزاعف، جلوگیری از پرداخت مالیات بر درآمد و سرمایه امضا شد.

بنا به اطلاع تارنمای وزارت خارجه تاجیکستان، روز گذشته وزیر خارجه تاجیکستان و بارونس سعیده وارثی، وزیر ارشد دولتی بریتانیا در امور خارجه، همچنین جانبها امکان توسعه همکاریهای متقابلا سودمند در بخشهای مختلف اقتصاد و تجارت را مطرح کرده‌اند.

در ملاقات آقای اصل اف و بارونس وارثی مسائل مربوط به امنیت منطقه و اوضاع در افغانستان نیز بررسی شده است. به گفته کارشناسان، ممکن است در جریان دیدار رسمی آقای اصل اف از بریتانیا موضوع بازداشت آلکساندر صادق اف، دانشجوی دکترای دانشگاه تورونتوی کانادا و پژوهشگر دانشگاه اکستر بریتانیا با مقامات این کشور بررسی شود.

ضمنا، روز 27 ژوئن سال جاری وزارت خارجه بریتانیا از حادثه بازداشت آلکساندر صادق اف ابراز نگرانی کرده و گفته بود که این کشور در کنار اعضای دیگر اتحادیه اروپا ضمن یک بیانیه مشترَک از دولت تاجیکستان خواسته است که اطلاع مشخصی را در مورد محل نگهداشت و وضع صحت آقای صادق اف اعلام کند.

رابین اورد-اسمیت، سفیر بریتانیا در تاجیکستان، نیز در صفحه خود در “تویتر”، ضمن ابراز نگرانی از بازداشت آلکساندر صادق اف خواستار توضیح این قضیه شده بود.

آلکساندر صادق اف روز 16 ژوئن سال جاری، زمانی که در یکی از پارکهای شهر خاروغ با حلیم شیرزمان اف، یک فعال سیاسی مخالف دولت از حزب سوسیال-دموکرات و رهبر معترضان ناآرامیهای اخیر در این شهر، صحبت می‌کرد، بازداشت شد.

محل بود و باش او مدتی طولانی معلوم نبود. تنها پس از چهار روز کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان خبر داد که او در بازداشتگاه این نهاد در دوشنبه است.

هرچند مقامهای امنیتی اتهامات خود علیه او را اعلام نکرده‌اند، اما برخی رسانه‌ها نوشتند که او بر اساس ماده 305 قانون کیفری تاجیکستان به "خیانت به وطن و جاسوسی" متهم می‌شود. این اتهامات اگر تأیید شود، او با مجازات 12 تا 20 سال محکومیت به زندان روبرو خواهد شد.

روابط تاجیکستان با بریتانیا طی سالها اخیر با شیب و فرازهایی همراه بوده است. از یک سو، کشور بریتانیا به بخشهای معارف و بهداشت کمکهای بلاعوضی ارائه کرده و علاقه‌مندی خود را برای خروج نیروهایش از افغانستان توسط حدود تاجیکستان ابراز داشته است.

طبق موافقتنامه‌ای که در ماه آوریل سال گذشته میان همراخان ظریفی، وزیر خارجه وقت تاجیکستان و رابین اورد-اسمیت، سفیر بریتانیا در این کشور، امضا شد، مهمات جنگی و زره پوشهای بریتانیا از طریق تاجیکستان خارج خواهند شد.

در نظر است 11 هزار محموله از مهمات جنگی و حدود سه هزار ماشین زرهپوش بریتانیا تا سال 2014 از قلمرو افغانستان خارج شوند. انتظار می‌رود، بریتانیا در عوض فراهم کردن راههای خروج مهمات جنگی به تاجیکستان تجهیزات مدرن فنی کمک کند.

تعداد نیروهای بریتانیا در افغانستان 9500 نفر بوده و پس از آمریکا از بزرگترین نیروهای خارجی در این کشور محسوب می‌شوند.

از سوی دیگر، در پی سفر رابین اورد-اسمیت، سفیر بریتانیا، به شهر خاروغ ولایت بدخشان در روز 10 ژوئن سال جاری گروهی از ساکنان در نزد بنای سفارت بریتانیا در دوشنبه جمع شده و به سوی آن سنگ و شیشه انداختند.

دیرتر نامهایی در مطبوعات محلی منتشر شد که در آنها این افراد گفته بودند که هدفشان از اعتراض در نزد سفارت بریتانیا "بازگرداندن سفیر از خاروغ" است.

در جریان مناقشه در شهر خاروغ ولایت بدخشان در روزهای 23 و 24 مه که به گفته مقامات هنگام عملیات برای بازداشت افراد متهم به قاچاق مواد مخدر صورت گرفت و حوادث بعد از آن، از جمله آتش زدن ساختمانهای دولتی، دست کم پنج نفر کُشته شدند.

کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان در بیانیه ای نویشت که سفر آلکساندر صادق اف به ولایت خودمختار بدخشان به دستور نهادهای دیپلماتیک خارجی مقیم دوشنبه صورت گرفته، ولی از هیچ کشوری نام نبرده بود.

اما “جمهوریت”، نشریه دولت تاجیکستان، در مطلبی انگشت اتهام را به سوی بریتانیا اشاره‌ رفت و سفر سفیر بریتانیا به شهر خاروغ را زیر سؤال برده است.

مطالب مرتبط