برخورد پلیس نیویورک با 'آکروبات'بازهای مترو

حق نشر عکس AP
Image caption آکروبات‌بازهای مترو نیویورک می‌گویند می‌خواهند فضای عبوس این واگن‌ها را بشکنند

پلیس نیویورک بنا دارد بیش از پیش با پشتک وارو زدن، رقص میله و از این دست حرکت‌ها در واگن‌های تنگ مترو این کلان‌شهر آمریکا برخورد کند.

اداره پلیس این شهر اعلام کرده که در شش ماه گذشته، بیش از ۲۴۰ نفر را به خاطر صدمه‌های ناشی از این حرکات آکروباتیک بازداشت کرده است.

این آمار نسبت به سال گذشته در همین مدت، شش برابر شده است.

ویلیام برتون، رئیس پلیس نیویورک، می‌گوید بی‌قانونی‌های جزئی می‌تواند به احساس بی‌نظمی دامن بزند و خلاف‌کارهای خطرناک را جسورتر کند.

آقای برتون می‌گوید تشدید برخورد پلیس با آکروبات‌بازهای مترو، بخشی از برنامه کلان در مقابله با همین "خرده‌تخلفات" است.

جوانان آکروبات‌کار نیویورکی می‌گویند هدفشان فقط این است که مردم را سرگرم کنند، قدری پول در آورند و فضای قطارهای زیرزمینی نیویورک را کمی سرحال بیاورند؛ فضایی که آنها می‌گویند شهروندان با یکدیگر ارتباطی ندارند.

گروهی از مسافران هر روزه مترو پر تردد نیویورک از این ورجه‌وورجه‌ها خوششان می‌آید و آن را جزئی از فرهنگ شهری امروز این کلان‌شهر می‌دانند.

برخی دیگر هم از آن دل خوشی ندارند و از این که ناچار باشند این کارها را در فضای کوچک یک واگن تحمل کنند، راضی نیستند.

پلیس نیویورک می‌گوید نسبت گروه دوم بیشتر است. آنها با مراجعه به نظرات مردم، نیروهای لباس‌شخصی خود را نقاطی از مترو مستقر کرده‌اند.

کار بازداشت این آکروبات‌بازها در مواردی هم بیخ پیدا کرده و از جمله در یک مورد، جوان آکروبات‌باز به صورت یک مامور پلیس تف انداخت و تلاش کرد یکی دیگر را هم گاز بگیرد.

برخی از جوانانی که این حرکات را در مترو نیویورک کرده‌اند، به مسابقه‌های رقص راه پیدا کرده‌اند و بعدتر گروه حرفه‌ای هم تشکیل داده‌اند.

اندرو ساندرز که یکی از آنان بوده و سال ۲۰۰۷ میلادی آکروبات‌بازی در مترو را شروع کرده بود، مخالف این برنامه پلیس نیویورک است.

می‌گوید: "دلیلی ندارد کسی را به خاطر انجام کاری که با آن عشق می‌کند، دستگیر کنند."

مطالب مرتبط