سارکوزی بار دیگر گفت اتهام‌ها علیه او 'سیاسی' است

حق نشر عکس Reuters
Image caption بازداشت رئیس‌جمهوری سابق فرانسه بی‌سابقه بوده است

نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهوری سابق فرانسه، می‌گوید پرونده تشکیل‌شده علیه او، 'سیاسی' است و دستگاه قضائی این کشور هم اسباب همین اهداف سیاسی شده است.

آقای ساکوزی روز چهارشنبه دوم ژوئیه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفته که این پرونده علیه او "مضحک و پوچ" است و هدف از آن، تحقیر و بدنام‌کردن این رئیس‌جمهور سابق است.

او روز گذشته اول ژوئیه به اتهام فساد بازداشت شد. بازداشت رئیس‌جمهوری سابق فرانسه بی‌سابقه بوده است.

یکی از اتهامات نیکولا سارکوزی پیشنهاد یک سمت عالی در موناکو به یک قاضی در قبال دریافت اطلاعات است.

این اطلاعات مربوط به پرونده‌ای درباره هزینه‌های کارزار انتخاباتی آقای سارکوزی برای ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۷ بوده است.

گفته می‌شود آقای سارکوزی از معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی کمک مالی دریافت کرده بود. برای کسب اطلاعات در این باره، پلیس با حکم قضایی تلفن آقای سارکوزی را شنود می‌کرد، اما آقای سارکوزی از شنود پلیس مطلع شده بود.

آقای سارکوزی و وکیلش اتهام‌ها را رد می‌کنند و می‌گویند که از قاضی مذکور فقط مشورت گرفته‌اند.

حالا رئیس‌جمهور قبلی فرانسه می‌گوید عناصری از جناح چپ فرانسه در قوه قضائیه تلاش می‌کنند او را کنار بزنند و جلوی بازگشتش را به قدرت بگیرند.

اما مخالفان این سیاستمدار راست‌گرا می‌گویند نیکولا سارکوزی پیش‌تر هم از این واکنش‌ها به چنین اتهام‌هایی نشان داده و بیشتر برای منحرف‌کردن افکار عمومی از اصل اتهام‌ها، چنین می‌گوید.

آقای سارکوزی در این مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی خصوصی در فرانسه، TF1، گفته است که بازداشت رسمی "با هدف تحقیر من صورت گرفته است".

پیش‌تر مانوئل والس، نخست‌وزیر فرانسه، تاکید کرده بود که تحقیقات قضایی درباره اتهام‌های رئیس‌جمهوری سابق، به صورت مستقل پیش رفته و به حزب سوسیالیست که منتقد آقای سارکوزی است و در حال حاضر دولت را در دست دارد، ربطی نداشته است.

نیکولا سارکوزی حوالی نیمه‌شب سه‌شنبه پس از حضور در دادگاهی در پاریس، از بازداشت آزاد شد.

اتهامات مطرح‌شده در پرونده آقای سارکوزی می‌تواند مجازات ده سال حبس و جریمه‌ای حدود ۲۰۵ هزار دلار داشته باشد.

مطالب مرتبط