عربستان 'ده‌ها هزار سرباز' به مرزهای خود با عراق فرستاد

حق نشر عکس Reuters

شبکه تلویزیونی العربیه می‌گوید عربستان به دنبال خروج نیروهای عراقی از پست‌های مرزی خود با کشور، ده‌ها هزار سرباز به مرزهای خود با عراق فرستاده است.

این شبکه تلویزیونی مستقر در دوبی که تحت مالکیت عربستان است، گفت که سی هزار سرباز سعودی به مرزهای این کشور با عراق اعزام شده‌اند.

این در حالی است که سرتیپ سعد معن، سخنگوی وزارت کشور عراق در مصاحبه با بی بی سی، خروج سربازان عراقی از پست‌های مرزی خود را تکذیب کرد و گفت که فعالیت نیروهای مرزی عراق، عادی است.

سرتیپ معن افزود که تنها چند مامور مرزبانی پست‌های خود را ترک کرده‌اند اما هنوز یک تیپ ارتش در محل مستقر است.

ده روز پیش گزارش شده بود که نیروهای ارتش عراق و نیروهای گروه داعش که بخش‌هایی از شمال عراق را در اختیار دارد، در شهر نخیب در ۱۲۰ کیلومتری مرز با عربستان درگیر شده‌اند.

عربستان ۸۰۰ کیلومتر مرز با عراق دارد.

هفته پیش ملک عبدالله، پادشاه عربستان دستور داد تمامی اقدامات لازم برای مراقبت از کشور در برابر "تهدیدهای بالقوه تروریستی" انجام شوند.

پادشاه عربستان روز چهارشنبه در مورد وضعیت عراق و پیشروی‌های داعش با باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا تلفنی صحبت کرد.

شبکه تلویزیونی العربیه گفت تصاویر ویدیویی به دست آورده که نزدیک به ۲۵۰۰ سرباز عراقی را در منطقه کویری شرق کربلا نشان می‌دهد. این شبکه مدعی شد که به این افراد دستور داده شده بود تا پست‌های مرزی خود را ترک کنند.

این شبکه گفته است که نیروهای عربستان برای جلوگیری از حملات پیکارجویان به این منطقه اعزام شده‌اند.

پل آدامز، خبرنگار بی بی سی در بغداد گزارش می‌دهد که مقام‌های غربی در عراق گفته‌اند که هیچ دلیلی وجود ندارد تا نشان دهد نقل و انتقال نیروهای سعودی به تهدیدات احتمالی در مرز این کشور با عراق مرتبط است.

آنها می‌گویند که این اقدام عربستان بیشتر با توجه به اوضاع عراق صورت گرفته است.

مطالب مرتبط