تشییع جنازه نوجوان مقتول فلسطینی به تعویق افتاد

Image caption پیکر نیم سوخته محمد ابو خضیر در حالی در حاشیه منطقه یهودی نشین شهر پیدا شد که آثار ضرب و جرح در قسمتهای نسوخته آن کاملا هویدا بود

تشییع جنازه محمد ابو خضیر، نوجوان فلسطینی که در بیت المقدس ربوده شد و سپس به قتل رسید، به تعویق افتاده است.

منابع فلسطینی گفته‌اند سه یهودی محمد ابو خضیر، ١٦ ساله، را در محله ای عرب نشین در بیت المقدس شرقی ربوده و در حاشیه غربی شهر به قتل رساندند.

پیکر نیم سوخته محمد ابو خضیر در حالی در حاشیه منطقه یهودی نشین شهر توسط پلیس پیدا شد که آثار ضرب و جرح در قسمتهای نسوخته آن کاملا هویدا بود.

خانواده محمد ابو خضیر می گویند اسرائیل در تحویل دادن جنازه برای تشییع و دفن تعلل می کند اما اسرائیل می گوید که کالبدشکافی جنازه تمام نشده است.

پدر او، حسین ابو خضیر، می گوید که به مدت هشت ساعت توسط پلیس بازداشت بوده است تا تحت فشار 'اقرار کند' که به عقیده او فرزندش توسط یهودیانی که به دنبال انتقام‌گیری بودند، به قتل نرسیده است.

مقامات امنیتی اسرائیلی بیم از آن دارند که مراسم تشییع جنازه محمد ابو خضیر تبدیل به یک راهپیمایی اعتراضی علیه اسرائیل شود.

پلیس اسرائیل دیروز علیه معترضان از گلوله لاستیکی، نارنجک صوتی و گاز اشک آور استفاده کرد.

بمباران غزه

در همین حال، هواپیماهای اسرائیلی در طول شب گذشته نوار غزه بمباران کردند.

منابع بیمارستانی در نوار غزه گفتند که در اثر حملات هوایی اسرائیل به شهر بیت لاهیا، واقع در شمال این منطقه، چندین نفر زخمی شده و به بیمارستان انتقال یافته‌اند. برخی منابع شمار زخمی ها را ده تن گزارش کرده‌اند.

همزمان، سخنگوی ارتش اسرائیل تایید کرده است که نیروی هوایی اسرائیل پانزده مرکز به گفته او "تروریستی" را در نوار غزه بمباران کرده‌اند.

یک مقام جنبش حماس گفته است که "جنگنده‌های نیروهای اشغالگر دست کم دوازده ساختمان در نوار غزه را هدف حمله قرار داده‌اند."

دور جدید خشونت علیه فلسطینیان با یافتن اجساد سه جوان ربوده شده اسرائیلی آغاز شد. این سه نفر روز ۱۲ ژوئن در کرانه باختری رود اردن ناپدید شدند و اجساد آنان روز دوشنبه این هفته یافت شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل وعده داد که این اقدام را تلافی خواهد کرد.

اما قتل فجیع نوجوان فلسطینی تا حدود زیادی حس همدردی با اسرائیل در پی قتل جوانان اسرائیلی را کاهش داده و موضع جناح‌های افراطی اسرائیلی در درخواست سرکوب نظامی فلسطینیان را تضعیف کرده است.

گفته شده بود که احتمالا اقدام تلافی‌جویانه مورد نظر بنیامین نتانیاهو شامل حمله به تاسیسات و مراکز اداری حماس در نوار غزه و قتل اعضای ارشد آن جنبش خواهد بود.

دولت ایالات متحده ضمن ابراز نگرانی از تحولات اخیر، از هر دو طرف خواسته است خویشتنداری به خرج دهند و مانع از بهره‌برداری افراطیون از وضعیت کنونی شوند.

مطالب مرتبط