تدابیر امنیتی در پروازهای به مقصد آمریکا تشدید می‌شود

حق نشر عکس Getty
Image caption بریتانیا از جمله کشورهایی است که تمهیدات امنیتی را تقویت می‌کند

آمریکا اعلام کرده است در چندین فرودگاه در کشورهای دیگر که به ایالات متحده پرواز مستقیم دارند، 'تمهیدات امنیتی بیشتری' در نظر می‌گیرد.

بریتانیا از جمله کشورهایی است که تمهیدات امنیتی را تقویت می‌کند.

این تصمیم در حالی اعلام شده است که رسانه‌های آمریکایی گزارش‌هایی درباره این که وابستگان القاعده در سوریه و یمن تلاش می‌کنند مخفیانه از طریق هواپیما بمب بفرستند، منتشر کرده‌اند.

وزارت امنیت داخلی آمریکا که پس از حملات ۱۱ سپتامبر و برای افزایش هماهنگی نهادهای امنیتی تشکیل شد، ورود و خروج هوایی به این کشور را هم زیر نظر دارد.

این وزارتخانه اعلام کرده است که تغییرات مورد اشاره، "در روزهای آینده" اجرا می‌شوند.

این اطلاعیه روشن نکرده است که تمهیدات مضاعف در چه کشورهایی اجرا می‌شود و علت این اقدام چه بوده است.

همچنین معلوم نیست که آیا این برنامه، دایمی است یا موقتی؛ و این‌که آیا روند امنیتی در فرودگاه‌های داخلی آمریکا هم تاثیر می‌گذارد یا نه.

صف‌های بازرسی طولانی‌تر

جه جانسون، وزیر امنیت داخلی آمریکا، در این باره گفته است که این کشور "اطلاعات جدید و مرتبط" را با هم‌پیمانان خارجی‌اش در میان می‌گذارد و در حال رای‌زنی با صنعت هوانوردی نیز هستند.

او گفته است "به دلایل واضح" وزارت امنیت داخلی آمریکا جزئیات این تغییرات امنیتی را نمی‌گوید ولی اکثر مسافران، مشکل بارزی تجربه نخواهند کرد.

دولت بریتانیا هم جزئیاتی در این باره نداده که تغییرات امنیتی چه هستند ولی احتمال شکل‌گیری صف‌های طولانی‌تر در ایست‌های امنیتی فرودگاه‌ها را رد نکرده‌ است.

رویترز از قول یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده، نقل کرده است که فرودگاه‌های اروپا، اقدامات احتیاطی مضاعفی در پیش می‌گیرند.

برخی منابع انتظامی و امنیتی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که مقام‌های غربی مذاکراتی درباره بازرسی دقیق‌تر مسافران رهسپار آمریکا داشته‌اند؛ از جمله درباره بازرسی لوازم الکترونیکی و کفش آنها.

گزارش‌های منتشرشده در رسانه‌های آمریکایی می‌گوید جبهه نصرت از شورشیان سوریه که با القاعده ارتباط داد، و گروه القاعده شبه‌جزیره عربستان که در یمن مستقر است، در همکاری با یک‌دیگر تلاش دارند بمب‌هایی بسازند که در دستگاه‌های امنیتی فعلی در فرودگاه‌ها تشخیص داده نشوند.

مطالب مرتبط