هواپیماهای اسرائیلی به نوار غزه حمله کردند

حق نشر عکس Getty
Image caption هواپیماهای اسرائیلی به تلافی قتل سه نوجوان فلسطینی مراکز متعلق به حماس را در غزه بمباران کردند

هواپیماهای اسرائیلی هدف‌هایی را در نوار غزه بمباران کرده‌اند.

روز پنجشنبه، ۱۲ تیر (۳ ژوئیه)، منابع بیمارستانی در نوار غزه گفتند که در اثر حملات هوایی اسرائیل به شهر بیت لاهیا، واقع در شمال این منطقه، چندین نفر زخمی شده و به بیمارستان انتقال یافته‌اند. برخی منابع شمار زخمی ها را ده تن گزارش کرده‌اند.

همزمان، سخنگوی ارتش اسرائیل تایید کرده است که هواپیماهای نیروی هوایی این کشور پانزده "مرکز تروریستی" را در نوار غزه بمباران کرده‌اند. وی افزود "هدف‌های بمباران شده شامل مراکز تولید اسلحه و تاسیسات آموزشی" بوده است.

مقامات نظامی اسرائیلی گفته بودندکه بیست گلوله خمپاره و موشک دست‌ساز از نوار غزه به سوی هدف‌هایی در داخل اسرائیل پرتاب شده و گروه‌های وابسته به جنبش حماس را مسئول این حملات دانسته بودند.

یک مقام گروه فلسطینی حماس با تایید حملات هوایی اسرائیل، گفته است که "جنگنده‌های نیروهای اشغالگر دست کم دوازده ساختمان در نوار غزه را هدف حمله قرار داده‌اند."

حق نشر عکس AFP
Image caption دولت اسرائیل جنبش حماس را مسئول ربودن و قتل سه نوجوان اسرائیلی دانسته است

دور جدید خشونت بین اسرائیل و فلسطینیان با یافتن اجساد سه نوجوان ربوده شده اسرائیلی آغاز شد. این سه نفر روز ۱۲ ژوئن در کرانه باختری رود اردن ناپدید شدند و اجساد آنان روز دوشنبه این هفته یافت شد. مقامات اسرائیلی گفته‌اند شواهدی که در دست دارند نشان می‌دهد که جنبش اسلامگرای حماس، که اداره امور سرزمین‌های فلسطینی در نوار غزه را در دست دارد، مسئول این واقعه است و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر ا سرائیل وعده داد که این اقدام را تلافی خواهد کرد.

گفته شده بود که احتمالا اقدام تلافی‌جویانه مورد نظر آقای نتانیاهو شامل حمله به تاسیسات و مراکز اداری حماس در نوار غزه و قتل اعضای ارشد گروه‌های تندرو فلسطینی خواهد بود.

مراسم خاکسپاری سه نوجوان اسرائیلی روز سه‌شنبه در میان ابراز خشم یهودیان تندرو و تهدید به اقدامات تلافی‌جویانه برگزار شد و بامداد روز چهارشنبه، پلیس بیت‌المقدس گزارش کرد که جسد یک نوجوان فلسطینی یافت شده که ساعاتی قبل توسط ا فراد ناشناس ربوده شده بود.

حق نشر عکس Getty
Image caption نخست وزیر اسرائیل قتل نوجوان فلسطینی را "منزجر کننده" توصیف کرده است

قتل این نوجوان فلسطینی تظاهرات اعتراضی گسترده‌ای را در کرانه باختری در پی آورد و باعث تشدید نگرانی در مورد ادامه اقدامات تلافی‌جویانه دو طرف و شدت گرفتن تنش شد. نخست وزیر اسرائیل قتل نوجوان فلسطینی را اقدامی "منزجر کننده" توصیف کرد و وعده داد که برای یافتن و مجازات مرتکبین این قتل تلاش خواهد شد.

دولت ایالات متحده ضمن ابراز نگرانی از تحولات اخیر، از هر دو طرف خواسته است خویشتنداری به خرج دهند و مانع از بهره‌برداری افراطیون از وضعیت کنونی شوند.

با وجود تهدیدهای لفظی دو طرف، برخی ناظران معتقدند که با توجه به واکنش تند افکار عمومی اسرائیل نسبت به قتل سه نوجوان اسرائیلی، اقدامات تلافی‌جویانه دولت راستگرای آقای نتانیاهو تا کنون به آن شدتی نبوده که بیم آن می‌رفته است.

به گفته آنان، قتل فجیع نوجوان فلسطینی تا حدود زیادی حس همدردی با اسرائیل را که در پی قتل نوجوانان اسرائیلی ایجاد شده بود کاهش داده و موضع جناح‌های افراطی اسرائیلی در درخواست تنبیه شدید حماس را تضعیف کرده است.

حق نشر عکس Getty
Image caption برخی ناظران معتقدند نتانیاهو با متهم کردن حماس و خویشتنداری نسبی در صدد جلوگیری از همکاری دو جناح فلسطینی بوده است

در عین حال، احتمال داشته که بنیامین نتانیاهو با وارد کردن اتهام قتل سه نوجوان به عوامل حماس در کرانه باختری رود اردن، که تحت اداره تشکیلات خودگردان قرار دارد، در صدد افزایش شکاف بین این دو جناح رقیب فلسطینی بوده و تمایل ندارد با اقدامات شدید و قتل غیرنظامیان فلسطینی ساکن غزه، باعث همدردی و نزدیکی این دو جناح شود.

در ژوئن سال ۲۰۰۶ پس از چند ماه درگیری بین شبه‌نظامیان حماس و نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطینی در نوار غزه، نفرات حماس توانستند با اخراج ماموران تشکیلات خودگردان، این بخش از سرزمین‌های فلسطینی را در اختیار خود بگیرند و حوزه اختیارات تشکیلات خودگردان را به کرانه باختری رود اردن محدود کنند.

برخلاف رهبری تشکیلات خودگردان، حماس موجودیت اسرائیل و توافقنامه صلح بین فلسطینیان و اسرائیل را نپذیرفته و همچنان از برخورد نظامی و کاربرد خشونت برای از میان بردن اسرائیل حمایت می‌کند.

اخیرا مقامات تشکیلات خودگردان و حماس از توافقی برای برای حل اختلافات خود و تشکیل دولت وحدت ملی خبر دادند. اسرائیل اعلام کرد که حاضر به گفتگو با چنین دولتی نیست و ایالات متحده هم که در چند سال اخیر کوشیده است روند مذاکرات صلح را تسریع کند، از چنین اقدامی ابراز ناخرسندی کرد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اسرائیل در پاسخ به حمله با خمپاره از سوی فلسطینی ها، روز پنج شنبه به غزه حمله کرد
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption قتل محمد ابو خضیر باعث بروز اعتراضاتی در روز چهارشنبه در شرق بیت المقدس شد
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اعتراضات شب هنگام فلسطینی ها هنوز ادامه دارد

مطالب مرتبط