داعش غیرسنی‌ها و مخالفانش را 'می‌کشد'

حق نشر عکس Getty
Image caption از زمان آغاز پیش‌روی‌های داعش حدود یک میلیون عراقی آواره شده‌اند

پناهجویانی که از مناطق تحت تصرف داعش گریخته اند به بی‌بی‌سی گفته‌اند شبه نظامیان این گروه به طور روش‌مند غیرسنی‌ها و مخالفان خود را 'از سر راه بر می‌دارند'.

داعش از نظامیان و مقام‌های مناطق تحت تصرف خود خواسته با ابوبکر بغدادی که مدعی خلافت مسلمین جهان است، بیعت کنند و در غیر این صورت اعدام منتظر آنهاست.

از زمان اشغال تکریت، موصل و چند شهر دیگر در شمال شرق عراق، حدود یک میلیون نفر از شهروندان این مناطق آواره شده‌اند.

به گزارش سازمان ملل متحد، از زمان آغاز پیش‌روی‌های داعش در ماه ژوئن گذشته، ۲۴۶۱ نفر کشته شده اند.

روز پنجشنبه همچنین عراق شاهد تحولات جدیدی بود:

  • مقام های عراق ادعای ترک سربازان ارتش این کشور در مرز عراق و عربستان سعودی را تکذیب کردند. عربستان سعودی اعلام کرده ۳۰ هزار سرباز به مرزهای خود با عراق گسیل کرده است.
  • ترکیه اعلام کرده است ۳۲ راننده کامیون این کشور که در دست شبه نظامیان سنی اسیر بودند آزاد و تحویل دیپلمات های این کشور شده اند. با وجود این، هنوز ۴۹ شهروند دیگر ترکیه در اسارت شبه نظامیان قرار دارند.
  • هند اعلام کرده ۴۶ پرستار اهل این کشور که توسط شورشیان مسلح به اسارت گرفته شده اند، در سلامت به سر می‌برند اما آنها را به مکانی جدید منتقل کرده‌اند. ۴۰ کارگر هندی پیمانکار ساختمانی هم که در موصل توسط شبه نظامیان سنی به اسارت گرفته شده بودند همچنان در اختیار نیروهای داعش هستند اما به آنها آسیبی نرسیده است.

پاکسازی مناطق تحت تصرف داعش

پناهجویانی که از مناطق تحت تصرف داعش متواری شده اند به کوئینتین سامرویل، گزارشگر بی‌بی‌سی گفته‌اند شبه نظامیان افراط‌گرای سنی در مناطق تحت تصرف خود "پاکسازی" را آغاز کرده اند.

اکثر این پناهجویان شیعه، کرد و یا مسیحی‌اند.

حسن که یک کرد است می‌گوید ۱۶ روز در اسارت شبه نظامیان بوده و تنها هنگامی رهایی یافته که خانواده‌اش ۵۱ هزار و ۵۰۰ دلار به نیروهای داعش پرداخته‌اند.

او می گوید: "شیعه‌ها را اگر نشود با زندانیان سنی مبادله کرد، خیلی راحت گردن می‌زنند."

بشار خلیل، که از موصل گریخته و از مقام‌های محلی در این شهر عراق بوده می‌گوید شبه نظامیان درباره مردم اطلاعات جمع آوری می کنند و بانک اطلاعاتی از افرادی که کارمند دولت یا نظامی بوده اند تهیه کرده‌اند.

او می‌گوید: "اگر با خلیفه بیعت نکنی، آنها تو را می‌کشند. خیلی‌ها در موصل ناپدید شده‌اند."

همزمان گروههای حقوق بشری هم گزارش کرده‌اند نیروهای داعش محله به محله حرکت می‌کنند و غیر سنی‌ها و مخالفان خود را از پای در می‌آورند.

دولت اسلامی عراق و شام، داعش، چند روز پیش خبر از تشکیل یک دولت اسلامی داد و رهبر خود ابوبکر بغدادی را به عنوان خلیفه مسلمین معرفی کرد.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط