وزیر دفاع اوکراین: کریمه را پس می‌گیریم

حق نشر عکس AP
Image caption ژنرال والری هلتی گفته "در سواستوپول رژه پیروزی برپا خواهیم کرد"

والری هلتی، وزیر دفاع جدید اوکراین در حضور اعضای پارلمان این کشور وعده داده است که ارتش کریمه را بازپس خواهد گرفت و یکپارچگی را به اوکراین بازخواهند گرداند.

ژنرال والری هلتی که به تازگی از سوی پترو پوروشنکو، رییس جمهوری اوکراین به عنوان وزیر دفاع دولت جدید این کشور به پارلمان معرفی و رای اعتماد گرفته است، روز پنجشنبه (سوم ژوئیه - ۱۲ تیر) در حالی که سخنانش با کف زدن نمایندگان پارلمان همراه شده بود گفت: "در سواستوپول رژه پیروزی برپا خواهیم کرد."

شبه جزیره خودمختار کریمه، پس از برگزاری یک همه پرسی مناقشه برانگیز در ماه مارس گذشته، اعلام استقلال کرد و سپس به خاک روسیه پیوست.

همزمان در شرق اوکراین نیروهای نظامی دولت در حال نبرد با جدایی طلبان هوادار روسیه هستند.

در همین حال، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و فرانسوآ اولاند، رئیس جمهوری فرانسه در جلسه‌ای تلفنی با ولادیمیر پوتین، از رئیس جمهوری روسیه خواسته‌اند با استفاده از نفوذش بر مخالفان در شهرهای دونتسک و لوهانسک، به کاهش خشونت‌ها در شرق اوکراین کمک کند.

آقای پوتین هم متقابلا گفته که از افزایش تعداد کشته شدگان در جریان درگیری‌ها میان جدایی‌طلبان و نیروهای دولتی و همچنین افزایش تعداد پناهجویانی که از شرق اوکراین وارد روسیه می‌شوند "بسیار نگران است".

سه رهبر اروپایی در این کنفرانس تلفنی تاکید کرده‌اند که سازمان امنیت و همکاری اروپا (او.اس.سی.ای) باید نقش فعال‌تری در خاتمه دادن به بحران اوکراین بازی کند.

همزمان، پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین گفته که آماده است تا دوباره میان دو طرف آتش بس برقرار شود، گروگان‎ها آزاد و مرزها تحت نظارت نیروهای ارتش درآیند.

آقای پوروشنکو، آتش‌بس میان نیروهای دولتی و جدایی‌طلبان را سه روز پیش (۳۰ ژوئن) و پس از آنکه مدعی شد شورشیان حملات مرگباری را علیه نیروهای دولتی ترتیب داده‌اند، لغو کرد.

مطالب مرتبط