قطع آب بدهکاران دیترویت 'نقض حقوق بشر'

حق نشر عکس AP
Image caption دیترویت سال‌ها است که با فقر و بیکاری دست و پنجه نرم می‌کند

شهر دیترویت آمریکا لب رودخانه‌ای به همین نام قرار گرفته است؛ رودخانه دیترویت دو دریاچه آب شیرین بزرگ، یعنی دریاچه‌های سن کلر و ایری را به هم متصل می‌کند.

اما برخی مردم دیترویت آب ندارند. شرکت آب و فاضلاب شهر آب مشترکانی را که بیشتر از ۱۵۰ دلار بدهی داشته باشند و یا دو ماه قبضشان را ندهند، قطع می‌کند.

اخیرا قطع آب مشترکان به هفته‌ای تا ۳ هزار خانوار رسیده است و این نگرانی هست که در ماه‌های آینده تا ۳۰ هزار مشترک دیگر نیز با قطع آب خانه‌های خود مواجه شوند.

دیترویت شهری ورشکسته است. با افول صنعت خودروسازی در آمریکا، این شهر رونقش را از دست داد. بسیاری از شهر رفته‌اند و از آنها که مانده‌اند بسیاری گرفتار بیکاری و فقرند. حالا شرکت آب برای گرفتن میلیون‌ها دلار طلبش رو به قطع آب مشترکان بدهکار آورده است.

برخی برآورد می‌کنند که شاید این روند قطع اشتراک آب تا ۱۵۰ هزار نفر از اهالی دیترویت را تحت تاثیر قرار دهد. این به معنی حدود یک چهارم کل جمعیت شهر است.

بحران چنان بزرگ شده است که سازمان‌های خیریه‌ای هم برای کمک به کسانی که آب خانه‌هایشان قطع شده به راه افتاده است. دامنه فعالیت این سازمان‌ها حتی به کشور همسایه، کانادا نیز رسیده است.

برخی از اهالی شهر برای حل مشکل دست به دامن سازمان ملل شدند.

کارشناسان دفتر عالی حقوق بشر سازمان ملل هفته پیش گفته‌اند قطع آب به دلیل ناتوانی در پرداخت قبوض شکلی از نقض حقوق بشر است. آنها گفته‌اند تنها در صورتی می‌شود آب مشترکان را قطع کرد که ثابت شود آنها واقعا توان مالی پرداخت قبضشان را دارند.

بخش چشمگیری از جمعیت دیترویت را سیاهپوستان و آمریکایی‌های آفریقایی تبار تشکیل می‌دهند. کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل می‌گویند اگر قطع آب به طور محسوس و نامتناسبی به آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار ضربه بزند، می‌توان آن را تبعیض نژادی تلقی کرد.

آنها می‌گویند این دولت فدرال آمریکا است که باید برای حل بحران، کمک‌ و تدابیری اضطراری را در نظر بگیرد.

مطالب مرتبط