'وقتی برمی‌گردم که پرچم اسلام برفراز کاخ باکینگهام باشد'

حق نشر عکس non
Image caption مرد بریتانیایی می‌گوید می‌خواهد اهتزاز پرچم اسلام را دربریتانیا ببیند

یک مرد بریتانیایی که گفته در سوریه می‎جنگند می‌گوید تا زمانی که پرچم سیاه اسلام بر فراز کاخ باکینگهام به اهتزاز در نیاید به بریتانیا برنخواهد گشت.

او می‌‌گوید در کنار جبهه نصرت مرتبط با القاعده در سوریه می‌جنگد. فعالیت جبهه نصرت در بریتانیا ممنوع است.

سازمان‌های امنیتی برآورد می‌کنند که پانصد بریتانیایی برای جنگ به سوریه رفته‌اند.

در حالی که ترس از این که عده بیشتری برای شرکت در جنگ به عراق و سوریه سفر کنند بالا گرفته، رهبران مذهبی از مسلمانان بریتانیایی خواسته‌اند به این کشورها سفر نکنند.

مردی با لهجه شهری در جنوب بریتانیا که خودش را ابواسامه معرفی کرد در صبحت با رادیوی پنج بی بی سی، بریتانیا را شرمطلق توصیف کرد.

رئیس انجمن افسران پلیس بریتانیا پیتر فحی می‌گوید جوانان مسلمان از جمله دختران جوان شستشوی مغزی داده شده‌اند. او می‌گوید اکثر آنها در سنی هستند که به راحتی تحت تاثیر حرف دیگران قرار می‌گیرند. به نظر می‌آید آنها برای ازدواج با جهادگران به سوریه رفته اند.

'هدف متعالی'

ابواسامه که با رادیوی بی بی سی پنج بریتانیا تماس گرفته بود، خودش را ابو اسامه معرفی کرد و دوازده ماه است که در سوریه درکنار جبهه نصرت در حال جنگ بوده است.

" وقتی به بریتانیا برگردم، اگر برگردم، وقتی خواهد بود که این خلیفه و امارت اسلامی بریتانیا را فتح کند و من می‌آیم تا پرچم سیاه اسلام را در خیابان داونینگ، در کاخ باکینگهام، تاوربریج و برج بیگ بن بالا ببرم."

حق نشر عکس non
Image caption فعالیت جبهه نصرت در بریتانیا ممنوع است

او گفت که ابتدا خانواده اش با سفر او به سوریه مخالف بوده است.

"اول پذیرفتنش برای آنها سخت بود. هیچ مادری نمی‌خواهد پسرش را از دست بدهد."

"ولی من برای آنها عکس فرستادم و درمورد شرایط با آنها صحبت کردم. حالا آنها می‌فهمند که من هدفی متعالی را دنبال می‌کنم."

"آنها کمی ترسیده‌اند ولی من گفتم که ما در زندگی پس از مرگ دوباره یکدیگر را خواهیم دید. این فقط یک جدایی موقتی است."

" آنها گفتند ما درک می‌کنیم. مادرم گفت من تو را با خدا معامله کردم. نمی‌خواهم دوباره تو را در این جهان ببینم."

این مرد گفت که "آموزش نظامی دیده است، بمب ساخته و با دشمنان جنگیده و به آنها شلیک کرده است."

در ماه آوریل، پلیس لندن در بیانیه‌ای از مردم خواست اگر در مورد پیوستن اعضای خانواده‌شان به گروه‌های افراطی و تروریستی در سوریه نگران هستند اطلاعات خود را در اختیار پلیس بگذارند.

پیام امامان جمعه مسلمان

حق نشر عکس non
Image caption بیش از صد رهبر مذهبی یک نامه سرگشاده نوشته اند

بیش از صد تن از امامان جماعت بریتانیا یک نامه سرگشاده را امضا کرده اند و از مسلمانان این کشور خواسته اند به مردم سوریه و عراق از راه‌های امن و مسئولانه کمک کنند.

آنها در نامه ای که با ماه رمضان همزمان شده، نوشته اند "در حالی که بحران در سوریه و عراق عمیق تر می شود، ما کسانی که این نامه را امضا کرده ایم همصدا از مسلمانان بریتانیا می خواهیم که در هیچ جنگ فرقه ای و اختلاف های منطقه ای درگیر نشوند."

آنها در این نامه نوشته اند "رمضان، ماه رحمت، به ما ارزش وحدت و استقامت می‌آموزد و ما از جمیعت مسلمان بریتانیا می‌خواهیم که به تلاش‌های سخاوتمندانه و خستگی ناپذیر خود به حمایت از کسانی که در بحران سوریه و اتفاقات عراق آسیب دیده‌اند ادامه دهند ولی این کار را با روش امن و مسئولانه انجام دهند."

قاری محمد عاصم یکی از امامان جماعت در لیدز بریتانیا می‌گوید این گروه دور هم آمده‌اند تا پیام خیلی محکمی را به مسلمانان بریتانیایی که قصد سفر به سوریه یا عراق دارند بفرستند.

او می‌گوید این تنها وظیفه جمیعت مسلمان یا ائمه جماعت بریتانیا نیست و سازمان‌های اطلاعاتی باید مطمئن شوند که جوانان بریتانیایی به دست کسانی نیافتند که می‌خواهند با مقاصد سیاسی‌شان از آنها سوء استفاده کنند.

جوانان بریتانیایی عضو گروههای افراطی

بعد از آنکه جوانان بریتانیایی در ویدئوهای تبلیغاتی گروه داعش حاضر شدند، نگرانی در مورد مشارکت جوانان بریتانیایی در اعمال تروریستی بالا گرفته است.

حق نشر عکس non
Image caption جوانان بریتانیایی در ویدئوها از باقی دعوت می‌کنند به جهاد در سوریه و عراق بپیوندند

در یکی از این ویدئوها ریاض خان، و ناصر متنع، دو جوان از اهالی ولز بریتانیا دیده می شوند.

ریاض خان که در مدرسه ای در کاردیف تحصیل کرده، در این فیلم دیده می‌شود که اسلحه ای را به دست گرفته و در کنار دوستش ناصر متنع نشسته است.

ناصر متنع که برای تحصیل در رشته پزشکی از چهار دانشگاه در بریتانیا پذیرش گرفته بود و برای خودش اسم ابو متنع الیمن را انتخاب کرده در این ویدئوها دیگران را به پیوستن به جنگ در عراق و سوریه تشویق می‌کند.