توافق بر سر بنیاد راههای بحث برنگیز در اسفره و بادکند

مرز حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بنیاد راههای ارتباطی بحث برنگیز در مناطق مرزی به تنش در مرز تاجیکستان و قرقیزستان منجر شده بود

مقامهای تاجیکستان و قرقیزستان در مورد بنیاد راههای اتومبیلرو و دو پل ارتباطی در مناطق مرزی مورد بحث در اسفره و بادکند به توافق رسیده‌اند.

شیرعلی گنجل زاده، معاون اول وزیر ترابری تاجیکستان، روز جمعه 4 ژوئیه به بی بی سی گفت که روز گذشته در شهر بیشکک قرقیزستان در این زمینه پرتکولی امضا شد.

به گفته آقای گنجل زاده، بر اساس این سند، جانب قرقیزستان راه اتومبیلرو مسیر کوکتاش-آقسای-تمدیق-کیشمیش و دو پل ارتباطی میان روستاهای کولوندو و مسکت این کشور را بنیاد کرده و تاجیکستان راه ارتباطی میان شهر اسفره و روستای واروخ تاجیکستان را بنیاد خواهد کرد.

او گفت که در کنار راه فعلی اسفره-واروخ در این مسیر راه جایگزینی ساخته خواهد شد که از روستای آقسای قرقیزستان عبور نخواهد کرد. راهی که حالا وجود دارد، از بین روستای آقسای قرقیزستان می‌گذرد و همواره تنشهایی بین ساکنان دو کشور صورت می‌گیرد.

همزمان، معاون اول وزیر ترابری تاجیکستان تأکید کرد که قرار است روز 7 ژوئیه سال جاری گروههای کاری تاجیکستان و قرقیزستان در شهر قیراقم، در شمال تاجیکستان، طرح موافقتنامه بین دولتی در مسائل بنیاد راههای ارتباطی میان این دو کشور را بررسی کنند.

تنها در صورت امضای این سند نقشه راههای ارتباطی در مناطق مرزی تاجیکستان با قرقیزستان مشخص شده و روز 10 ژانویه سال جاری بنیاد این راهها شروع خواهد شد.

عبدالرحمان محمد علی یف، معاون نخست‌وزیر قرقیزستان در مسائل امنیت، حقوق و ترتیبات و مرز قرقیزستان، نیز پس از پایان جلسه مشترَک هیئتهای تاجیکستان و قرقیزستان در شهر بشکیک در نشستی خبری در این باره اطلاع داده است.

بنا به اطلاع وزارت نقلیات و ارتباطات قرقیزستان، راه اتومبیلرو در مسیر کوکتاش-آقسای-تمدیق در ماه آوریل سال گذشته شروع شده و این امر به تشنج اوضاع در مرز تاجیکستان و قرقیزستان منجر شده بود.

امتداد این راه 7.1 کیلومتر بوده، در آن جا 7 ماشین‌آلات راهسازی فعالیت می‌کنند. هزینه این راه 41.8 میلیون سام قرقیزستان یا حدود 8 میلیون دلار ارزیابی می‌شود.

از جمله، روز 11 ژانویه سال جاری در مرز مشترَک تاجیکستان و قرقیزستان میان مرزبانان تاجیک و قرقیز درگیری رخ داده و بر اثر آن 5 مرزبان قرقیز و 2 مرزبان تاجیک زخمی شدند.

در روز 7 مه در منطقه ژکه آروق مرز قرقیزستان و تاجیکستان میان ساکنان این دو کشور زد و خورد دیگری رخ داد. جانب قرقیزستان از به آتش کشیدن 2 پمپ بنزین، یک فروشگاه و 2 کامیون یا ماشین بارکش "کاماز" ساکنان این کشور از سوی معترضان تاجیک خبر داد.

بر اثر زد و خورد نوه ساکن قرقیزستان با زخمهای مختلف در بیمارستان بستری شدند. وضع دو زخمیها وخیم ارزیابی شده است. جانب تاجیکستان هم از بستری شدن شش ساکن ناحیه اسفره این کشور در بیمارستان خبر داده بود.

کارشناسان مشخص نبودن خطوط مرزی و وجود مناطق بحث برنگیز را از علل اصلی بروز مخالفتها در مرز تاجیکستان و قرقیزستان خوانده‌اند که در ظرف 20 سال استقلال مقامات این دو کشور نتوانسته‌اند در زمینه تعیین خطوط مرز به توافق برسند.

امتداد مرز مشترَک تاجیکستان و قرقیزستان 976 کیلومتر بوده و از این جمله تنها 504 کیلومتر خط مرز تعیین و علامت‌‌گذاری شده است.

تاجیکستان ضمن تعیین مرز به استفاده از نقشه مرزبندی میان کشورهای آسیای مرکزی در سال 1924 پافشاری دارد، اما جانب قرقیزستان در این زمینه به نقشه سال 1989 تکیه می‌کند. به دلیل این اختلاف نظرها روند تعیین خطوط مرز تقریبا به بن‌بست رسیده است.

مطالب مرتبط