آلمان سفیر آمریکا را بعد از بازداشت مامور مظنون به جاسوسی احضار کرد

حق نشر عکس REUTERS
Image caption افشای شنود تلفنی آنگلا مرکل توسط ان.اس.اِی سال گذشته به تنش میان آمریکا و آلمان انجامید

وزارت خارجه آلمان، سفیر آمریکا در برلین را بعد از بازداشت یک نفر به ظن جاسوسی احضار کرده است.

وزیر خارجه آلمان می گوید از سفیر آمریکا خواسته شده به "روشن شدن فوری این مساله کمک کند."

مقام های آلمان بازداشت یک نفر به اتهام جاسوسی برای آمریکا را تایید کرده‌اند اما جزئیات بیشتری نداده‌اند.

رسانه‌های آلمان گزارش داده‌اند مظنون یکی از کارکنان سازمان اطلاعات برون‌مرزی آلمان است که به مدت دو سال برای آمریکا هم جاسوسی کرده است.

گفته می‌شود این مامور تلاش کرده اطلاعات اعضای کمیته ویژه مجلس این کشور را که مامور تحقیق درباره جاسوسی آمریکا از آلمان و شنود تلفنی آنگلا مرکل، صدراعظم هستند، جمع آوری کند.

سازمان امنیت ملی آمریکا (ان.اس.اِی) سال گذشته متهم شد که تماس های تلفنی انگلا مرکل، صدراعظم آلمان را شنود کرده است. موضوعی که در پی افشاگری‌های ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعاتی و مامور سابق نهادهای جاسوسی آمریکا، آشکار شد و به تنش میان برلین و واشنگتن انجامید.

استیو ایوانز، گزارشگر بی‌بی‌سی در برلین می‌گوید این رویداد جدید می‌تواند باز هم بر بی‌اعتمادی و تنش میان دو کشور بیفزاید و ممکن است حمایت و همکاری آلمان با آمریکا در بحران اوکراین و گفتگوهای هسته‌ای با ایران را تحت تاثیر قرار دهد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption گفته می‌شود مامور بازداشت شده کارمند سازمان جاسوسی برون‌مرزی آلمان بوده است

'موضوع جدی است'

رسانه‌های آلمان می‌گویند فرد دستگیر شده مردی ۳۱ ساله است که برای اداره اطلاعات برون‌مرزی آلمان (بی.ان.دی) کار می‌کرده است.

دادستان کل آلمان هم این دستگیری را تایید کرده اما جزئیاتی ارایه نکرده است.

اشتفن زیبرت، سخنگوی صدراعظم آلمان هم به یکی از روزنامه های فرانکفورت گفته: "آشکار است که این یک موضوع جدی است."

او گفته خانم مرکل در جریان این دستگیری قرار گرفته و همچنین اعضای پارلمان که در قالب کمیته‌ای مشغول تحقیق درباره فعالیت‌های جاسوسی کشورهای دیگر در داخل آلمان هستند، از این بازداشت مطلع شده‌اند.

با وجود این، یکی از سیاستمداران آلمانی به طور ناشناس به خبرگزاری رویترز گفته که این مامور به طور داوطلبانه ارایه اطلاعات را به آمریکا پیشنهاد داده است.

این مقام سیاسی که نخواسته نامش فاش شود گفته است: "این مامور رتبه بالایی نداشته و هیچ گاه به طور مستقیم با اعضای کمیته تحقیق و تفحص پارلمان ارتباط برقرار نکرده است."

مطالب مرتبط