دومای روسیه قانون نگهداری اطلاعات کاربران اینترنت را تصویب کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نمایندگان دومای روسیه می‌گویند اطلاعات کاربران باید در سرورهای داخلی نگهداری شود

مجلس سفلی روسیه پیش‌نویس قانونی را تصویب کرده که به موجب آن شرکت‌های اینترنتی خارجی موظف می‌شوند اطلاعات شخصی کاربران روس را در داخل این کشور ثبت و ذخیره کنند.

دولت روسیه می‌گوید هدف از تصویب این قانون در دوما (مجلس سفلی)، حفاظت از داده‌ها و تقویت و بهبود سیستم شبکه مجازی این کشور است، اما منتقدان نگران هستند که هدف واقعی، کنترل شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر باشد.

گفته می‌شود دولت روسیه سعی دارد به اطلاعات بیشتری از کاربران شبکه‌های اجتماعی دسترسی پیدا کند.

معترضان و منتقدان بازگشت مجدد ولادیمیر پوتین به کاخ ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۲، به طور گسترده‌ای از شبکه‌های اجتماعی برای طرح انتقادهای خود استفاده کردند.

آن‌ها نگران هستند که دولت روسیه بخواهد شبکه اینترنتی سانسور شده و محدودتری در داخل مرزهای این کشور ایجاد کند.

قانون جدید که در مجلس سفلی به تصویب رسیده برای اجرایی شدن باید توسط مجلس اعلا و همین‌طور رییس‌جمهوری روسیه تایید شود.

در صورت تصویب نهایی، قانون تا سپتامبر ۲۰۱۶ اجرایی نخواهد شد اما در عین حال زمینه را فراهم خواهد کرد که دولت بتواند بعضی سایت‌ها را مسدود کند.

خبرنگار بی‌بی‌سی در روسیه می‌گوید در ماه‌های گذشته دولت سعی کرده بر وبلاگ‌ها و کاربران اینترنت نظارت بیشتری داشته باشد.

ودیم دنگین، یکی از نمایندگان مجلس روسیه درباره این لایحه گفته بیشتر روس‌ها نمی‌خواهند اطلاعات شخصی خود را در جایی نگهداری کنند که در دسترس آمریکا باشد، در‌حالی‌که ممکن است هک شود و در اختیار مجرمان قرار گیرد.

به گفته آقای دنگین، تمام اطلاعات شخصی مردم در اینترنت است و شرکت‌ها باید مراکز نگهداری و حفاظت از داده‌ها را در داخل خود روسیه تاسیس کنند.

مطالب مرتبط