انتقاد آمریکا از حمله پلیس اسرائیل به نوجوان آمریکایی تحت بازداشت

حق نشر عکس AP
Image caption مادر طارق خضیر نتیجه حمله پلیس اسرائیل به این پسر بچه ١٥ ساله تحت بازداشت را نشان می دهد. تورم صورت او در اثر ضربات مشت و لگد پلیس اسرائیل کاملا مشخص است.

وزارت امور خارجه آمریکا از ایراد ضرب و جرح به طارق خضیر، یک نوجوان ١٥ ساله فلسطینی-آمریکایی در بازداشت پلیس اسرائیل ابراز نگرانی کرده است.

تصاویری که روز پنجشنبه گرفته شده نشانگر حمله دو مامور پلیس اسرائیل به این پسر بچه تحت بازداشت است و مشت زدن پلیس به ناحیه سر و صورت او در تصاویری که با تلفن همراه گرفته شده، کاملا مشخص است.

ماموران پلیس اسرائیل در حالی که طارق خضیر را بر روی زمین خوابانده بودند، او را به شدت لگد زدند.

در عکسهایی که بعدا از طارق خضیر گرفته شد صورت کاملا متورم او در اثر ضربات مشت و لگد ماموران پلیس اسرائیل نیز کاملا مشهود است.

اسرائیل از آزاد کردن این پسربچه مجروح فلسطینی خودداری کرده است اما دیروز اجازه داد که یک مامور کنسولی آمریکا با او ملاقات کند.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا رفتار پلیس اسرائیل با طارق خضیر را محکوم کرده و خواستار رسیدگی سریع و شفاف به سو رفتار ماموران پلیس اسرائیلی شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption فلسطینیان می گویند که شهرک نشینان یهودی محمد ابوخضیر را ربوده، شکنجه کرده و سپس بطور زنده سوزانده اند.

اسرائیل می گوید پلیس در حال تحقیق در این باره است.

طارق خضیر که ساکن ایالت فلوریدا در جنوب شرق ایالات متحده آمریکا است، یکی از بستگان محمد ابوخضیر، نوجوانی است که چند روز پیش در اراضی اشغال شده در حاشیه منطقه یهودی نشین شهر بیت المقدس به طرز فجیعی به قتل رسید.

بر اساس نتیجه کالبد شکافی بدن محمد ابوخضیر مشخص شده است که ربایندگان او، که گفته می شود از شهرک نشینان یهودی هستند، این نوجوان فلسطینی را زنده آتش زده و سوزاندند.

آثار ضرب و جرح نیز در بخشهای از بدن محمد ابوخضیر که کاملا نسوخته بود، نمایان بوده است.

شهرک نشینان یهودی در گذشته به دلیل بدرفتاری با فلسطینیان و تخریب اموال و محصولات کشاورزی آنها، از جمله ریشه کن کردن و یا سوزاندن درختان زیتون کشاورزان فلسطینی، بارها مورد اعتراض قرار گرفته اند.

پس از اعلام نتیجه کالبدشکافی محمد ابوخضیر، اعتراضات فلسطینیان از بیت المقدس به مناطق گسترده‌تری سرایت یافت و پلیس اسرائیل علیه معترضان از گلوله لاستیکی، نارنجک صوتی و گاز اشک آور استفاده کرده است.

مراسم تشییع جنازه این نوجوان روز جمعه در حضور هزاران شهروند فلسطینی برگزار شد.

علی رغم تلاش مصر برای برقراری آتش بس، بمباران فلسطینیان ساکن غزه توسط نیروی هوایی اسرائیل هم تا روز گذشته ادامه داشته است.

مطالب مرتبط