رئیس جمهور اوکراین از نقطه عطف در نبرد با شورشیان سخن گفت

حق نشر عکس AP
Image caption ارتش اوکراین در اسلوویانسک مستقر شده است

پترو پوروشنکو، رئیس جمهور اوکراین، خارج کردن شهر اسلوویانسک از دست شورشیان را نقطه عطف جنگ داخلی سه ماهه آن کشور دانسته است.

اسلوویانسک، در ایالت شرقی دونتسک، برای مدت زمانی طولانی در اختیار شورشیان روس تبار بوده است که خواستار جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه هستند.

آقای پوروشنکو گفت که تسخیر مجدد اسلوویانسک یک پیروزی کامل علیه تجزیه طلبان نبوده، اما "اهمیت عظیم نمادین" دارد.

در پی شکست آتش بس میان نیروهای دولتی اوکراین و شورشیان، ارتش آن کشور پیشروی خوبی در ایالتهای دونتسک و لوهانسک داشته است و تنها مراکز دو استان و برخی مناطق حاشیه ای هنوز در اختیار تجزیه طلبان قرار دارند.

تصرف مجدد اسلوویانسک از این نظر برای دولت اوکراین اهمیت دارد که کانون شورش شهروندان روس تبار بوده و مرکز نظامی "جمهوری مردمی دونتسک" که توسط شورشیان تاسیس شده بود، محسوب می شده است.

آقای پوروشنکو گفت "پاکسازی اسلوویانسک از گروه های تبهکار تا دندان مسلح اهمیت نمادین عظیمی دارد. این آغاز تغییر مسیر نبرد علیه شورشیان است."

مقامات اوکراینی گفته اند که با استقرار ارتش در اسلوویانسک، توزیع کمکهای بشردوستانه به مردم شهر به زودی آغاز خواهد شد.

یک سخنگوی شورشیان روس تبار گفته است که تجزیه طلبان با ترک منطقه شمالی ایالت دونتسک مواضع خود را در جنوب ایالت و در اطراف شهر دونتسک تقویت خواهند کرد.

شورشیان در ماه آوریل در دو ایالت دونتسک و لوهانسک اعلام استقلال کردند، اما دولت اوکراین اکنون می گوید که ارتش با عقب راندن شورشیان، دو سوم مساحت این دو استان را مجددا تصرف کرده است.

مطالب مرتبط