بازرسی بیشتر از لوازم الکترونیک مسافران عازم آمریکا

حق نشر عکس
Image caption بریتانیا، فرانسه و آلمان می‌گویند ضوابط تازه آمریکا را به اجرا می‌گذارند

دولت آمریکا به بعضی از فرودگاه‌های خارجی که به این کشور پرواز مستقیم دارند، دستور داده است تا در بازرسی از وسایل الکترونیک بیشتر دقت کنند.

بنا بر اعلام سازمان امنیت حمل‌و‌نقل آمریکا، از مسافران در هنگام مراجعه به فرودگاه‌ها خواسته می‌شود حین بازرسی لوازم الکترونیک و تلفن همراه خود را روشن کنند.

بر این اساس، مسافران نمی‌توانند وسایلی که روشن نمی‌شوند را همراه خود به داخل هواپیما ببرند.

تحلیلگران می‌گویند مقام‌های امنیتی نگران هستند که تندروها با تبدیل وسایل الکترونیک به وسایل انفجاری برای منهدم کردن هواپیماهای مسافربری اقدام کنند.

هفته گذشته وزارت امنیت داخلی آمریکا درباره تهدید فوری و جدی امنیت پروازهای مسافربری هشدار داده بود.

بر اساس هشدار این وزارتخانه، این تهدید متوجه پروازهایی است که فرودگاه ‌های خارجی را به مقصد آمریکا ترک می‌کنند.

مقام های امنیتی در آمریکا درباره جزئیات این هشدار اطلاعات بیشتری را منتشر نکردند اما به گفته تحلیلگران، علت صدور آن اطلاع از تلاش مشترک گروه القاعده در شبه‌جزیره عربستان و عوامل نزدیک به این سازمان در سوریه برای تولید مواد انفجاری غیرقابل ردیابی در فرودگاه هاست.

وزارت امنیت داخلی آمریکا بر عملکرد امنیتی فرودگاه‌های خارج از این کشور نظارت ندارد اما فرودگاه‌هایی که مبدا پروازهای مستقیم مسافربری به آمریکا هستند، موظف به رعایت ضوابط تعیین شده به وسیله سازمان امنیت حمل‌و‌نقل ایالات متحده هستند.

هنوز معلوم نیست که ضوابط تازه امنیتی به کدام فرودگاه‌ها ابلاغ شده، اما یک منبع آگاه به بی‌بی‌سی گفته که این ضوابط شامل فرودگاه هیترو لندن هم می‌شود.

بریتانیا، فرانسه و آلمان گفته‌اند که ضوابط تازه را به اجرا خواهند گذاشت.

جمعه گذشته خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه خبر داده بود که بر اساس ضوابط تازه امنیتی، در بازرسی از مسافران به تلفن‌های همراه، بخصوص گوشی‌های آیفون و سامسونگ گالاکسی توجه ویژه خواهد شد.

مطالب مرتبط