تحقیقات درباره ادعای آزار جنسی کودکان توسط مقام‌های سابق بریتانیا

حق نشر عکس PA
Image caption وزیر کشور بریتانیا قول تحقیق درباره ادعاهای مربوط به آزار جنسی کودکان در دهه‌های هشتاد و نود میلادی را داده است

ترزا می، وزیر کشور بریتانیا، اعلام کرد که تحقیقات مستقلی درباره ادعاهای مربوط به سوء استفاده جنسی از کودکان در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ میلادی توسط مقام‌های دولتی انجام می‌شود.

ناپدید شدن پرونده‌های مربوط به به این اتهامات که نام چهره‌ها و موسسات قدرتمند دولتی در آنها مطرح شده بود، ظن پنهانکاری و لاپوشانی دولتی در این ماجرا را تقویت کرده است.

پیشتر دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، گفته بود که برای روشن شدن حقیقت در این پرونده از هیچ کوششی فروگذار نخواهد شد.

خانم می در پارلمان بریتانیا گفت که در تحقیقات تازه، نتایج تحقیقات قبلی درباره این موضوع که توسط یک کارمند ارشد دولت انجام شده بوده، دوباره مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

این تحقیقات همچنین چگونگی عملکرد پلیس و دادستان‌های وقت را بررسی می‌کند که مدارک و اطلاعات مربوط به ادعاهای سوء استفاده جنسی به آنها تحویل داده شده بود.

این پرونده هفته گذشته بعد از آن دوباره بر سر زبان‌ها افتاد که یک نماینده حزب کارگر از لئون بریتان، وزیر کشور وقت درباره مدارکی سوال کرد که در زمان تصدی او درباره این اتهامات تحویل او داده شده بود.

لرد بریتان تایید کرد که پرونده قطوری را در آن زمان تحویل گرفته و از مقام‌های وزارت کشور خواسته آنها را بررسی کنند و اگر اقدامی لازم بود، به او گزارش دهند. اما هرگونه کوتاهی و پنهان‌کاری از طرف خودش را به شدت رد کرده است.

این ادعاها هم‌زمان با رسیدگی به پروند‌ه‌های آزار جنسی علیه چهره‌های مشهور در بریتانیا در دهه‌های گذشته مطرح شده است.

مطالب مرتبط