عذرخواهی رهبر یک گروه‌ شبه نظامی شیعه در عراق بابت کشتن ۴ شهروند بریتانیایی

رهبر یکی از گروه‌های شیعه در عراق، که در سال ۲۰۰۷ مسئول ربودن پنج شهروند بریتانیایی بود، بابت کشتن ۴ نفر از آنها عذرخواهی کرده است.

پیتر مور، کارشناس فناوری اطلاعات و چهار گروگان دیگر که محافظان او بودند در سال ۲۰۰۷ از محل کارشان در وزارت دارایی عراق ربوده شدند.

آقای مور در دسامبر ۲۰۰۹ آزاد شد اما ربایندگان ۴ محافظ او را کشتند.

شیخ قیس خزعلی، روحانی شیعه و رهبر این گروه شبه‌نظامی عراقی، ضمن عذرخواهی دولت بریتانیا را مسئول قتل این چهار محافظ دانست.

او در این باره گفت: "بریتانیا مذاکرات را جدی نگرفته بود و با آنها (چهار محافظ) مثل شهروند درجه دو رفتار کرد."

پیتر مور همراه محافظان خود از شرکت خدمات امنیتی و حفاظتی گاردا ورلد به نام های الک مک لاخلان، عضو سابق نیروی هوابرد ارتش بریتانیا، الن مک منمی، چترباز سابق ارتش بریتانیا، جیسون کرسول و جیسون سوئیندلهرست، نظامی سابق، در روز آدم ربایی در مرکز فن آوری اطلاعات وزارت دارایی عراق حضور داشتند.

ربایندگان قصد داشتند گروگان‌ها را برای تبادل با زندانی‌های خود که تحت بازداشت نیروهای ائتلاف بودند استفاده کنند.

در هفته‌ها و ماه‌های بعد، ربایندگان با ارسال نوارهای ویدیوئی از گروگان‌ها به سفارت بریتانیا در بغداد، خواستار آزادی کسانی شدند که توسط نیروهای ائتلاف بازداشت و زندانی شده بودند.

حق نشر عکس as
Image caption پیتر مور در اول ژانویه ۲۰۱۰ به بریتانیا رسید

در ماه‌های بعد، آدم ربایان، که در یکی از نوارهای ویدیویی خود را سازمان مقاومت شیعیان عراق معرفی کردند و اطلاعاتی را در مورد کشته شدن سه تن از گروگان ها منتشر کردند. به گفته مقامات بریتانیایی، شواهد موجود حاکی از آن بود که گروگان چهارم نیز به قتل رسیده است.

پیتر مور تنها فرد از این پنج شهروند ربوده شده بریتانیایی است که در این مدت زنده ماند و سرانجام تحویل سفارت بریتانیا در بغداد شد.

پیشتر، نیروهای آمریکایی پس از مذاکرات با ربایندگان، قیس خزعلی را که از سال ۲۰۰۷ در بازداشت داشتند آزاد کرده بودند.

شیخ قیس خزعلی در گفتگویی با جرمی بوئن، سردبیر امور خاورمیانه بی‌بی‌سی گفته است هنگامی که آقای مور و گروهش ربوده شدند، او در زندان به سر می برد.

او در این مصاحبه که در بغداد انجام شد گفت که از مرگ آن چهار نفر بسیار متاسف است و گروگانگیری و کشتن آنها هیچوقت نباید اتفاق می‌افتاد.

او در ادامه گفت: "دولت بریتانیا مسئول مرگ آنهاست. آنها مذاکرات را جدی نگرفتند. اگر سرعت عمل بیشتری نشان می دادند این اتفاق هرگز رخ نمی داد. دولت بریتانیا فقط بر روی پیتر مور متمرکز بود و بقیه را به چشم شهروندان درجه دو نگاه می کرد که این مسئله برای ما شگفت انگیز بود."

حال این گروه شیعه "عصائب اهل الحق" نام دارد و تحت رهبری قیس خزعلی در عراق به یکی از احزاب سیاسی بانفوذ و دارای قدرت نظامی تبدیل شده است.

این گروه که پس از اشغال عراق توسط نیروهای بریتانیایی و آمریکایی در ۲۰۰۳ ظهور کرد، اکنون علیه گروه داعش در حال جنگ است.