رئیس جمهور مصر از محاکمه خبرنگاران الجزیره اظهار تاسف کرد

حق نشر عکس AFP.Getty Images
Image caption آقای سیسی در ابتدا سعی کرده بود خود را از محاکمه و محکومیت این خبرنگاران دور نگه دارد

عبدالفتاح سیسی رییس جمهور مصر از محاکمه و زندانی شدن خبرنگاران شبکه الجزیره اظهار تاسف کرد و گفت این کار تبعات منفی برای مصر داشته است. این سه روزنامه نگار به هفت تا ده سال زندان محکوم شده‌اند.

رییس جمهور مصر به روزنامه "المصری الیوم" گفت: "محکومیت این چند خبرنگار تبعات بسیار منفی داشته است و ما هیچ نقشی در آن نداشتیم."

"به نظر من باید این افراد بلافاصله از کشور اخراج می‌شدند نه اینکه محاکمه شوند."

پیتر گرسته، خبرنگار استرالیایی که قبلا برای بی‌بی‌سی کار می کرد، محمود فهمی خبرنگار کانادایی-مصری و رییس دفتر الجزیره در قاهره و باهر محمد تهیه‌کننده مصری اخبار در آخرین روزهای سال گذشته میلادی (حدود هفت ماه و نیم پیش) دستگیر شدند.

محمد عبدالهادی علام سردبیر روزنامه دولتی الاهرام و عماد حسین سردبیر روزنامه غیر دولتی الشروق به بی‌بی‌سی گفتند در اینکه آقای سیسی چنین اظهاراتی کرده تردیدی نیست.

البته آقای سیسی دیروز تکذیب کرده بود که محاکمه این خبرنگاران انگیزه های سیاسی داشته است.

سه خبرنگار شبکه الجزیره متهم بودند پس از سقوط محمد مرسی، رییس جمهور سابق مصر که با مداخله نظانی سرنگون شد، با نشر اکاذیب، فراهم کردن پوشش و امکانات رسانه‌ای، به گروه اخوان المسلمین کمک کرده‌اند. الجزیره همواره این اتهام‌ها را تکذیب کرده است.

محمود فهمی و باهر محمد همچنین به عضویت در اخوان المسلمین متهم شده بودند.

حدود دو هفته پیش دادگاه این سه نفر را مجرم شناخت و پیتر گرست و محمود فهمی را به هفت سال و باهر محمد را به جرم داشتن سلاح به ده سال زندان محکوم کرد.

متهمان این دادگاه را "جعلی" خواندند و خود را "گروگان" دعوای سیاسی مصر و قطر دانستند. شبکه الجزیره متعلق به قطر از اخوان‌المسلمین حمایت می‌کند.

بجز این سه نفر، چهار دانشجوی رسانه به هفت سال زندان و سه خبرنگار خارجی دیگر نیز بطور غیابی محاکمه و به ده سال زندان محکوم شدند.

دولت‌های خارجی، رسانه‌ها و گروه‌های حقوق بشر این اقدام را محکوم و آن را ناقض آزادی بیان دانسته بودند.

شبکه الجزیره نیز محاکمه و زندانی شدن این سه نفر را برخلاف منطق، غیرقابل فهم و به دور از عدالت خوانده بود.

Image caption خبرنگاران زندانی الجزیره، از راست: پیتر گرسته، باهر محمد و محمود فهمی

سالی نبیل، خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید آقای سیسی در ابتدا سعی کرده بود در باره این پرونده اظهار نظری نکند و تاکید می‌کرد که در کار دستگاه قضایی دخالت نمی‌کند اما اظهارات اخیر او این امید را بوجود آورده که او ممکن است برای این خبرنگاران درخواست عفو کند.

به گفته خانم نبیل، بر طبق قوانین مصر، درخواست عفو فقط پس از پایان روند تجدید نظر ممکن است و روند تجدید نظر هم ممکن است ماهها طول بکشد.

خانواده‌های این خبرنگاران به اظهارات آقای سیسی واکنش مختلفی نشان دادند.

اندرو برادر آقای گرسته اظهارات آقای سیسی را امیدوار کننده خواند و گفت " مطمئن است که تصاویر پیتر در قفسی در دادگاه، تصاویری نیست که مصر مایل باشد در دنیا منتشر شود."

عادل برادر آقای فهمی هم این اظهارات را نشانه مثبتی دانست و به بی‌بی‌سی گفت گفت امیدوار است کرم رییس جمهور باعث شود راه حلی برای این این پرونده خاص پیدا شود.

اما حازم غراب پدر آقای محمد اظهارات آقای سیسی را "مضحک" خواند و به بی‌بی‌سی گفت: "از کسی که این همه آدم کشته بدون اینکه احساس پشیمانی کند نمی‌توان انتظاری داشت."

آقای سیسی فرمانده سابق ارتش در انتخابات ماه گذشته که اخوان المسلمین و فعالان سکولار آن تحریم کرده بودند، به ریاست جمهوری برگزیده شد.

مطالب مرتبط