ژاپن برای مقابله با یک توفان قدرتمند آماده می‌شود

درخت شکسته از توفان نئوگوری حق نشر عکس AFP
Image caption از مردم اوکی‌ناوا خواسته شده بخاطر خطر توفان نئوگوری در خانه‌هایشان بمانند

از صدها هزار نفر از مردم ژاپن خواسته شده که همزمان با عبور یک توفان قدرتمند از فراز مجمع‌الجزایر اوکی‌ناوا، در جستجوی پناهگاه‌های امن باشند.

انتظار می‌رود بعداز ظهر سه‌شنبه توفان نئوگوری با بادهای شدید و باران سیل‌آسا جزیره اصلی اوکی‌ناوا در جنوب ژاپن را درنوردد.

هواشناسان می‌گویند که این توفان می‌تواند بادهایی به قدرت ۲۵۲ کیلومتر در ساعت تولید کند. آنها نسبت به احتمال ایجاد موج‌های بسیار بلند در دریا هشدار می‌دهند.

پروازها لغو و مدارس منطقه بسته شده‌اند. تلویزیون محلی نشان می‌دهد که درختان نخل در اثر باد شدید بشدت تکان‌ می‌خورند.

مقامات محلی از حدود ۴۸۰ هزار نفر مردم اوکی‌ناوا خواسته‌اند یا در خانه بمانند یا برای پناه گرفتن به ساختمان‌های دولتی و مراکز عمومی بروند.

طبق گزارش‌ مسئولان دولتی، تاکنون چهار نفر، از جمله یک زن ۸۳ ساله مجروح شده‌اند و یک ماهیگیر ناپدید شده است.

آژانس هواشناسی ژاپن از مردم خواسته از حضور غیر ضروری در خیابان‌ها خودداری کنند و گفته حضور در بیرون بخاطر باد غیرقابل پیش‌بینی و باران سیل‌آسا می‌تواند با خطر احتمالی همراه باشد.

گزارش شده که برق ۵۰ هزار خانواده قطع شده و یک پالایشگاه از کار افتاده است.

شاخه‌های در پرواز

ساکنان منطقه هم خود را برای مقابله با هوای متلاطم آماده می‌کنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption طوفان نئوگوری حجم بزرگی از رطوبت در خود دارد که می‌تواند موجب بارندگی شدید و سیل شود

کاترین اسپور که در اوکی‌ناوا زندگی می‌کند به بی‌بی‌سی گفت بیشتر کسانی که باید خانه‌های خود را ترک می‌کردند، این کار را انجام داده‌اند.

او ادامه داد: «در حال حاضر ما خیلی باد و باران داریم... تندباد در محل زندگی من ۱۴۳ کیلومتر در ساعت شدت دارد. شرایط خطرناک است».

اوکی‌ناوا، جنوبی‌ترین قلمرو ژاپن است که از چندین جزیره تشکیل شده و همچنین محل چندین مرکز نظامی آمریکایی است. حدود ۲۶ هزار نفر از ارتشیان آمریکا بر اساس یک پیمان امنیتی در این جزایر مستقرند.

مسئولین پایگاه‌ها تا بحال چندین هواپیمای نظامی را بخاطر توفان نئوگوری از این محل خارج کرده‌اند.

اریک آنتونی، یک ستوان ارتش آمریکا به بی‌بی‌سی گفت که باد در حال بلند کردن هواپیماها از زمین بود. او همچنین گفت: «درختان خم شده‌اند و شاخه‌ها در خیابان‌ها در پروازند».

«ولی من هنوز تخریب جدی ندیده‌ام و تلفن و اینترنت هنوز برقرار است».

هواشناسی ژاپن با هشدار درجه بالا و تفاضا برای ماندن در خانه گفته که توفان نئوگوری می تواند به سمت شمال، به سوی جزیره اصلی هون‌شو حرکت کند.

روپرت ویگ‌فیلد-هی‌یس، خبرنگار بی‌بی‌سی در توکیو می‌گوید درجه توفان امروز از یک «توفان درجه یک» تقلیل داده شده و انتظار می‌رود با ورود به دریای چین شرقی از شدت آن کاسته شود.

ولی او اضافه می‌کند که توفان نئوگری حجم بزرگی از رطوبت با خود دارد. وقتی این توفان به جزیره اصلی برسد بخش بزرگی از رطوبت می‌تواند به باران تبدیل شود و سیلی غافلگیرانه ایجاد کند و حتی موجب رانش زمین شود.