پارلمان عراق پنج روز دیگر تشکیل جلسه می‌دهد

حق نشر عکس AFP.Getty Images
Image caption مهدی الحافظ سخنگوی موقت پارلمان عراق

مهدی الحافظ، سخنگوی موقت پارلمان عراق امروز اعلام کرد پارلمان عراق پنج روز دیگر تشکیل جلسه خواهد داد. این در حالیست که دیروز اعلام شده بود پارلمان عراق تا ۲۱ مرداد جلسه نخواهد داشت.

تعویق تشکیل جلسات پارلمان با انتقاد خود نمایندگان هم همراه شده بود هر چند آنها نمایندگان احزاب و گروه‌های دیگر را مسئول دانستند.

کاخ سفید هم از این تصمیم انقاد کرده و گفته بود "شرایط وخیم موجود، به برون رفت از بن بست فعلی فوریتی هر چه بیشتر بخشیده است."

آقای حافظ همچنین از احزاب حاضر در پارلمان عراق خواست تا پیش از تشکیل جلسه، بر سر دولت جدید به توافق برسند.

بسیاری از نمایندگان مجلس عراق تهدید کرده‌اند در صورتی که برای تشکیل دولتی فراگیرتر از دولت فعلی نوری المالکی توافقی حاصل نشود، حضور در جلسات پارلمان را تحریم خواهند کرد.

در حالی که پیکارجویان سنی، به رهبری گروه داعش، چندین شهر عراق را در اختیار گرفته‌اند و در آن "خلافت اسلامی" اعلام کرده‌اند، کشور گرفتار بحران سیاسی است و تلاش‌ها برای تشکیل دولتی فراگیر تاکنون موفق نبوده است.

پس از انتخابات پارلمانی عراق که دهم اردیبهشت برگزار شد، نخستین جلسه پارلمان هفته گذشته پس از کمتر از دو ساعت و با آبستراکسیون برخی نمایندگان کرد و سنی نیمه‌تمام ماند و حتی سخنگوی پارلمان هم انتخاب نشد.

نوری مالکی، نخست‌وزیر کنونی، می‌خواهد برای سومین دوره نخست وزیر عراق باشد و هیچ نشانه‌ای از اینکه او تغییر نظر بدهد دیده نمی‌شود.

اما مخالفان سنی، شیعه و کرد نگران هستند که اصرار آقای مالکی برای ماندن در سمت خود، عراق را به سمت تجزیه قومی و فرقه‌ای ببرد.

آنها آقای مالکی را به سیاست‌های انحصارطلبانه و فرقه‌گرایانه متهم می‌کنند و می‌گویند آقای مالکی مسئول وضعیت کنونی عراق است و صلاحیت نخست‌وزیری را ندارد.

بجز این حتی برای دو مقام عالی رتبه نظام حکومتی عراق یعنی رییس جمهور و سخنگوی مجلس هم اختلاف نظر شدیدی وجود دارد و اعلام نامزدهای این دو سمت هم با بن بست مواجه شده است.

مطالب مرتبط