اسرائیل 'برای جنگ طولانی' علیه حماس آماده می‌شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption واحدهای زمینی اسرائیل به مرز با غزه اعزام شده و ارتش از احتمال آغاز عملیات زمینی سخن گفته است

در حالیکه مقامات اسرائیلی از عملیات طولانی علیه مواضع حماس در نوار غزه سخن گفته‌اند، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در مورد تشدید درگیری به اسرائیل هشدار داده است.

از بامداد روز سه شنبه، ١٧ تیر (٨ ژوئیه)، نیروی هوایی اسرائیل عملیات هوایی علیه نوار غزه را از سر گرفته و همزمان با حمله به چندین نقطه در این بخش از اراضی فلسطینی، هشدار داده است که ممکن است این عملیات برای مدتی ادامه داشته باشد.

موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل، در بیانیه‌ای گفته است: "ما برای جنگی علیه حماس آماده شده‌ایم که ظرف یکی دو روز تمام نخواهد شد." ارتش اسرائیل عملیات جاری علیه نوار غزه را "عملیات لبه دفاعی" نام‌گذاری کرده است.

در این بیانیه آمده است: "ما تحمل نخواهیم کرد که به سوی شهرهای اسرائیل موشک شلیک شود و برای متوقف کردن موشک‌پرانی، آماده‌ایم تا عملیات کنونی را با تمام امکاناتی که در اختیار داریم گسترش دهیم و همچنان به حماس حمله کنیم."

گزارش‌هایی از اعزام واحدهای نیروی زمینی به مرز اسرائیل و غزه انتشار یافته و وزارت دفاع این کشور از ساکنان مناطق واقع در چهل کیلومتری نوار غزه خواسته است تا از پناهگاه‌ها دور نشوند. همچنین، اکثر مدارس تابستانی واقع در این محدوده، به استثنای مدارسی که در محوطه‌های حفاظت شده قرار دارند، تعطیل شده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption مناطقی در غزه هدف حملات هوایی سنگین اسرائیل قرار داشته است

یک منبع دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفته است که ارتش آمادگی آن را دارد تا "تا آخر کار" پیش برود و افزوده است که "همه گزینه‌ها از جمله اشغال زمینی روی میز است." کابینه اسرائیل مجوز احضار تا چهل هزار تن از افراد ذخیره ارتش را صادر کرده هر چند صدور این مجوز به معنی آن نیست که این تعداد افراد لزوما احضار خواهند شد.

شدت درگیری اخیر بین حماس و ارتش اسرائیل از زمان جنگ هشت روزه در سال ٢٠١٢ سابقه نداشته و مقامات نظامی اسرائیل نیز امکان عملیات نظامی در داخل نوار غزه را مردود ندانسته‌اند. همزمان با حملات هوایی اسرائیل به غزه، منابع اسرائیلی گفته‌اند که بیش از دویست موشک دست ساز از غزه به داخل خاک اسرائیل شلیک شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption عباس خواستار فشار جهانی بر اسرائیل شده است

بحران کنونی از اواخر ماه ژوئن و با بازداشت صدها تن از فعالان وابسته به حماس در کرانه باختری رود اردن آغاز شد. این افراد در ارتباط با ربودن سه نوجوان اسرائیلی بازداشت شدند که روز ١٢ ژوئن در کرانه باختری رود اردن ربوده شدند و اجساد آنان دوشنبه گذشته یافت شد. مقامات اسرائیلی گفته‌اند براساس شواهدی که در دست دارند، گروه حماس با این آدم‌ربایی و قتل ارتباط داشته است.

روز چهارشنبه هفته گذشته نیز یک نوجوان اسرائیلی در کرانه باختری ربوده و جسد او ساعاتی بعد یافت شد. دولت اسرائیل تا کنون شش "یهودی افراطی" را به ظن ارتباط با این قتل بازداشت کرده و نخست وزیر اسرائیل در ملاقات با پدر نوجوان فلسطینی، وعده داده است تمامی مسئولین این آدم ربایی و قتل بازداشت و مجازات خواهند شد.

ربودن و قتل این نوجوان اسرائیلی، که ظاهرا به تلافی قتل سه نوجوان اسرائیلی انجام شد، تظاهرات گسترده‌ فلسطینیان ساکن در کرانه باختری را در پی آورد که با درگیری بین تظاهرکنندگان و ماموران اسرائیلی همراه بود. دولت اسرائیل معمولا نسبت به درگیری و خشونت در کرانه باختری حساسیت بیشتری دارد.

در واکنش به تشدید حملات اسرائیل به غزه، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، خواستار توقف فوری این حملات شده و از جامعه جهانی خواسته است اسرائیل را برای متوقف کردن این حملات تحت فشار قرار دهد.

مطالب مرتبط