آمریکا کومرتس‌بانک آلمان را 'به دلیل نقض تحریم‌های ایران جریمه می‌کند'

حق نشر عکس Reuters
Image caption هفده درصد سهام کومرتس‌بانک متعلق به دولت آلمان است

روزنامه نیویورک تایمز نوشته است که کومرتس‌بانک، دومین بانک بزرگ آلمان، به دلیل نقض تحریم های ایران برای پرداخت یک جریمه پانصد میلیون دلاری در حال مذاکره با مقامات قضایی آمریکاست.

به نوشته این روزنامه، کومرتس‌بانک متهم است که از طریق دفاتر خود در آمریکا، مبادلات بانکی شرکت‌های "ایرانی و سودانی" را به جای آنها انجام داده است.

نیویورک تایمز اضافه می کند که مقامات آمریکایی تا پایان تابستان با بانک آلمانی به توافق خواهند رسید، اما به احتمال زیاد کومرتس بانک باید حداقل پانصد میلیون دلار جریمه بپردازد.

به نوشته نیویورک تایمز، مذاکره با کومرتس‌بانک زمینه ساز رسیدگی به تخلف دویچه‌بانک از تحریم‌های آمریکا خواهدبود.

دویچه بانک، بزرگترین بانک آلمانی، هفته گذشته اعلام کرد که همکاری با مقامات آمریکایی را آغاز کرده، اما برای این بانک روشن نیست نتیجه بررسی‌ دستگاه قضایی آمریکا چه خواهد بود.

با این حال به نظر می‌رسد که مثل موارد مشابه، مجازات این بانک هم از طریق جریمه مالی اعمال شود.

در چند سال گذشته دولت آمریکا با ردگیری پول‌های "غیرقانونی" در این کشور تحقیقات وسیعی را درباره سیستم بانکی کشورهای اروپایی آغاز کرده است.

دولت آمریکا متوجه شد که نیاز به دور زدن تحریم‌ها و نیاز به دسترسی به دلار باعث شده تا بانک‌های اروپایی به جای مشتریان خود که مشمول تحریم هستند این عملیات را از طریق دفاترشان در آمریکا انجام دهند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بزرگترین جریمه را بانک ب‌ان‌پ پاریبا فرانسه پرداخته است

آنها دریافتند بانک‌هایی در کشورهای سوییس، فرانسه و بریتانیا در طول یک دهه میلیاردها دلار پول را عمدتا از دفاتر خود در نیویورک جابجا کرده‌اند.

بانک فرانسوی ب‌ان‌پ پاریبا، بزرگترین بانک فرانسه که گفته می شد در سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۲ تحریم های آمریکا علیه ایران، سودان و کوبا را نادیده گرفته، حدود ده روز پیش با دولت آمریکا به توافق رسید که نزدیک به ۹ میلیارد دلار جریمه بپردازد.

بجز جریمه مالی، برکناری جند تن از اعضای ارشد بانک از جمله مدیر ارشد اجرایی آن بخشی از مجازات بانک بود.

جریمه بانک این بانک فرانسوی سنگین‌ترین جریمه یک بانک اروپایی تاکنون بوده و سه برابر مجموع جریمه‌ای است که شش بانک دیگر روی هم به آمریکا پرداختند.

این بانک قوانین فرانسه و اتحادیه اروپا را نقض نکرده بود، اما از روش‌های "پیچیده برای مخفی کردن مبادلات بانکی استفاده کرده بود تا رد پول را مخفی و مقامات آمریکایی را گمراه کند."

این اقدامات "نقض جدی قوانین آمریکا" تلقی شده بود.

بجز ب‌ان‌پ، بانک‌های فرانسوی کردیت اگریکول و ژنرال سوسیته هم در مظان اتهام هستند و درباره فعالیت‌های بانکی آنها در آمریکا تحقیق خواهد شد.

مطالب مرتبط