رحمان سوئیس را یکی از عمده‌ترین شریکان کشورش در اروپا خواند

امامعلی رحمان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای رحمان گفته است که سوئیس یکی از عمده‌ترین شریکان کشورش در اروپا است

رئیس جمهوری تاجیکستان سوئیس را یکی از عمده‌ترین شریکان کشورش در اروپا خوانده است.

امامعلی رحمان، روز سه‌شنبه‌ ۸ ژوئیه این مطلب را در ملاقات خود با اولین ویدمر-اشلومپف، وزیر دارایی سوئیس، ابراز داشته است.

تارنمای ریاست جمهوری تاجیکستان روز سه‌شنبه‌ ۸ ژوئیه نوشت که جانبها در جریان ملاقات همکاریها در مسائل مختلف، از جمله اقتصادی و تجاری میان کشورهایشان را بررسی کرده‌اند.

آقای رحمان گفته است: “ما سوئیس را یکی از شریکان مهم خود در قطعه اروپا می‌دانیم و به گسترش رابطه‌ها با آن توجه خاص داریم.”

وی همچنین از همکاریها با سوئیس در چارچوب سازمانهای بین‌المللی مالی، از جمله سازمان تجارت جهانی اظهار رضایت کرده است.

بر اساس اطلاع منابع رسمی، فعلا در تاجیکستان ۱۰ پروژه مختلف اقتصادی و اجتماعی به مبلغ ۶۷ میلیون دلار آمریکایی از سوی سوئیس سرمایه‌گذاری می‌شود.

نمایندگی دفتر همکاریهای سوئیس در تاجیکستان فعالیت دارد و با کمک این دفتر برنامه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در این کشور راه‌اندازی شده است.

همچنین، سوئیس عمدتا به بخشهای آموزش و پرورش، بهداشت تاجیکستان و برای پاکسازی مناطق این کشور از مین، کمکهای بلاعوض مالی ارائه می‌کند.

سوئیس از کشورهای اصلی واردکننده محصول پنبه و آلومینیوم تاجیکستان محسوب می‌شود.

طبق گزارشهای رسمی، میزان تبادل کالا میان سوئیس و تاجیکستان در حال افزایش بوده و در پنج ماه سال جاری بیش از ۱۴۱ میلیون دلار را تشکیل داده است.

این مبلغ در مقایسه‌ با میزان تبادل کالا در ۱۲ ماه سال گذشته ۱.۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد. در سال ۲۰۱۳ تبادل کالا میان این کشورها بیش از ۸۳ میلیون دلار آمریکایی را تشکیل می‌داد.

این در حالیست که میزان تبادل کالا میان این دو کشور در سال ۲۰۰۹ حدود ۳۳ میلیون دلار آمریکایی را تشکیل داده بود و مسئولان دولتی سطح رشد همکاریهای اقتصادی و تجاری میان تاجیکستان و سویس را ناکافی خوانده بودند.

برای بهبود تجارت میان سوئیس و تاجیکستان در ماه دسامبر سال ۲۰۱۰ پارلمان تاجیکستان قراردادی میان تاجیکستان و سویس در زمینه کناره‌گیری از مالیات مضاعف را تصویب کرد.