حماس شهرهای اسرائیل را با راکت هدف قرار داد

سیستم گنبد آهنین اسرائیل حق نشر عکس na
Image caption سیستم گنبد آهنین اسرائیل تعدادی از راکت های حماس را منهدم کرده است

در پی شروع یک عملیات عمده هوایی و دریایی توسط اسرائیل علیه حماس در نوار غزه، پیکارجویان فلسطینی راکت های بیشتری را به سوی شهرهای اسرائیل پرتاب کرده اند.

حماس سه شنبه شب چندین موشک را به سوی بیت المقدس (اورشلیم) پرتاب کرد اما موشک ها به این شهر اصابت نکرد. پیشتر اسرائیل گفت راکتی را که به سوی تل آویو پرتاب شده بود با سپر ضدموشکی «گنبد آهنین» منهدم کرده است.

این حملات یک روز پس از شروع عملیات هوایی اسرائیل علیه غزه که حداقل ۲۵ فلسطینی در آن کشته شدند صورت می گیرد.

اسرائیل حماس را به پرتاب صدها راکت در روزهای اخیر متهم کرده است و می گوید در واکنش به راکت پرانی ها عملیات انجام می دهد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل سه شنبه عصر در بیانیه ای نوشت:‌ «هیچ کشوری در سایه این خطر زندگی نمی کند، هیچ کشور دیگری در جهان نیست که چنین تهدیدی را تحمل کند.»

او افزود: «در نتیجه ما عملیات خود علیه حماس و سایر گروه های تروریستی در غزه را به طور قابل توجهی گسترش داده ایم.»

اسرائیل اخطار داده که در صورت متوقف نشدن راکت ها ممکن است با نیروی زمینی وارد غزه شود.

پیشتر درحالی که ارتش اسرائیل گفت برای جلوگیری از شلیک راکت از غزه درحال بررسی «همه گزینه ها» است، مقام های فلسطینی گفتند در روز سه شنبه حداقل پانزده نفر در نوار غزه کشته شده اند.

ارتش اسرائیل می گوید از دوشنبه تاکنون ۱۳۱ راکت از نوار غزه به سوی این کشور پرتاب شده است.

حق نشر عکس
Image caption از جمله چهار عضو حماس در یک اتومبیل کشته شدند

اسرائیل مجوز فراخواندن ۴۰ هزار سرباز ذخیره را صادر کرده است. صدها نیروی ذخیره اکنون برای تقویت سپر دفاعی پیرامون غزه فراخوانده شده اند.

گروه فلسطینی حماس گفته که اسرائیلی ها در هرکجای این کشور هدف حملات این گروه خواهند بود.

محمود عباس رهبر دولت فلسطینی خواستار توقف فوری حملات اسرائیل به نوار غزه و خواستار آرامش شده است.

کاخ سفید طی بیانیه ای در روز سه شنبه پرتاب راکت به سوی اسرائیل را محکوم کرد و از حق اسرائیل برای دفاع از خود تاکید کرد.

ارتش اسرائیل پیشتر گفت که حدود ۱۵۰ «مرکز تروریستی» را در واکنش به حملات راکتی از غزه هدف قرار داده است.

این کشور تایید کرد که هواپیماها و کشتی های نیروی دریایی اش مجتمع های پیکارجویان، راکت اندازها و سایر تجهیزات حماس را در غزه هدف گرفته اند.

موشک های اسرائیل به خانه چندین عامل حماس که اسرائیل ادعا می کند در شلیک راکت نقش داشته اند اصابت کرد. به علاوه آنچه اسرائیل می گوید یک مرکز فرماندهی در یک ساختمان غیرنظامی است هدف قرار گرفت.

در این حملات از جمله چهار عضو حماس در شهر غزه کشته شدند. هر چهار نفر سرنشین یک اتومبیل بودند. محمد شعبان از اعضای ارشد حماس در میان آنها بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption واحدهای زمینی اسرائیل به مرز با غزه اعزام شده و ارتش از احتمال آغاز عملیات زمینی سخن گفته است

بعد از آن خانه یک رهبر حماس در شهر خان یونس در جنوب غزه هدف قرار گرفت که شش نفر را کشت. اشرف قدره سخنگوی وزارت بهداشت گفت که دو نوجوان در میان کشته ها بودند. ۲۵ نفر دیگر هم زخمی شدند.

یک سخنگوی حماس این حمله را محکوم کرد و آن را «جنایت جنگی»‌ خواند.

این گروه پیکارجو بعدا گفت که در روز سه شنبه چندین حمله علیه اورشلیم، تل آویو و سایر شهرهای اسرائیل انجام داده است.

مقام های اسرائیلی گفتند که هیچ کدام از موشک ها به اهداف خود اصابت نکرده است.

'راکت باران تحمل نخواهد شد'

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به ارتش این کشور دستور داده است برای هر سناریویی از جمله تهاجم زمینی آماده باشند.

موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل، در بیانیه‌ای گفت: "ما برای جنگی علیه حماس آماده شده‌ایم که ظرف یکی دو روز تمام نخواهد شد." ارتش اسرائیل عملیات جاری علیه نوار غزه را "عملیات لبه دفاعی" نام‌گذاری کرده است.

در این بیانیه آمده است: "ما تحمل نخواهیم کرد که به سوی شهرهای اسرائیل موشک شلیک شود و برای متوقف کردن موشک‌پرانی، آماده‌ایم تا عملیات کنونی را با تمام امکاناتی که در اختیار داریم گسترش دهیم و همچنان به حماس حمله کنیم."

گزارش‌هایی از اعزام واحدهای نیروی زمینی به مرز اسرائیل و غزه انتشار یافته و وزارت دفاع این کشور از ساکنان مناطق واقع در چهل کیلومتری نوار غزه خواسته است تا از پناهگاه‌ها دور نشوند. همچنین، اکثر مدارس تابستانی واقع در این محدوده، به استثنای مدارسی که در محوطه‌های حفاظت شده قرار دارند، تعطیل شده‌اند.

بحران کنونی از اواخر ماه ژوئن و با بازداشت صدها تن از فعالان وابسته به حماس در کرانه باختری رود اردن آغاز شد. این افراد در ارتباط با ربودن سه نوجوان اسرائیلی بازداشت شدند که روز ١٢ ژوئن در کرانه باختری رود اردن ربوده شدند و اجساد آنان دوشنبه گذشته یافت شد. مقامات اسرائیلی گفته‌اند براساس شواهدی که در دست دارند، گروه حماس با این آدم‌ربایی و قتل ارتباط داشته است.

روز چهارشنبه هفته گذشته نیز یک نوجوان اسرائیلی در کرانه باختری ربوده و جسد او ساعاتی بعد یافت شد. دولت اسرائیل تا کنون شش "یهودی افراطی" را به ظن ارتباط با این قتل بازداشت کرده و نخست وزیر اسرائیل در ملاقات با پدر نوجوان فلسطینی، وعده داده است تمامی مسئولین این آدم ربایی و قتل بازداشت و مجازات خواهند شد.

مطالب مرتبط