اوباما برای حل بحران کودکان مهاجر ۳.۷ میلیارد دلار بودجه خواست

حق نشر عکس AP

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از کنگره خواسته است ۳.۷ میلیارد دلار بودجه اضافی برای حل بحران مهاجرت در مرز جنوبی این کشور با مکزیک اختصاص دهد.

این بودجه برای مقابله با بحران مهاجرت کودکان بدون حضور سرپرست به آمریکا از کنگره درخواست می شود.

بیش از ۵۰ هزار کودک - که اکثرا اثل آمریکای مرکزی هستند - در فاصله ماه های اکتبر تا ۱۵ ژوئن - حین ورود غیرقانونی به آمریکا بدون حضور سرپرست بزرگسال متوقف شده اند.

آقای اوباما در پی بن بست طولانی در کنگره برای تصویب یک قانون اصلاح وضعیت مهاجران غیرقانونی - از جمله اعطای بخشش به گروه بزرگی از آنها - این بودجه را درخواست می کند.

آقای اوباما قرار است روز چهارشنبه با مقام های ایالتی تگزاس دیدار و در مورد بحران مرزی گفتگو کند. او از جمله با ریک پری فرماندار جمهوری خواه تگزاس دیدار خواهد کرد.

این مبلغ اضطراری از جمله صرف استخدام ۴۰ تیم از قضات مهاجرت، نظارت بر مرز با هواپیمای بدون سرنشین، خدمات پزشکی و هزینه حمل و نقل برای مهاجران خواهد بود.

رسانه های آمریکایی گزارش می دهند که کاخ سفید در تلاش است یک قانون جداگانه برای تسریع فرآیند اخراج مهاجران غیرقانونی تصویب کند.

مقام های دولت به کنگره گفته اند که در پی «اختیارات بیشتر» برای سازمان امنیت ملی هستند تا با سرعت بیشتری بتواند کودکان را به کشورشان بازگرداند.

البته فعالان استدلال می کنند که این کار کودکان را از حق حضور در برابر قاضی مهاجرت منع می کند و وضعیت آنها فقط توسط گشت مرزی بررسی خواهد شد.

بیش از ۲۰۰ گروه فعال طی نامه ای از باراک اوباما خواسته اند در تصمیم خود برای بازگرداندن کودکان به این شکل تجدید نظر کند.

بسیاری از این کودکان اخیرا از هندوراس، گواتمالا و السالوادور وارد آمریکا شده اند.

در سال ۲۰۰۸ قانونی وضع شد که می گفت همه کودکانی که به طور غیرقانونی از کانادا یا مکزیک وارد آمریکا می شوند به جای استرداد فوری به کشورشان باید در برابر قاضی مهاجرت حاضر شوند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه گفت که دولت اوباما معتقد است که بیشتر کودکانی که غیرقانونی وارد می شوند در کسب مهاجرت قانونی موفق نیستند.

مطالب مرتبط