جان کری در پکن: آمریکا درصدد مهار چین نیست

حق نشر عکس AFP
Image caption در نشست دو جانبه چین و آمریکا مسایل متعددی مورد بررسی قرار می‌گیرد

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در پکن گفته است که ایالات متحده درصدد مهار چین نیست.

آقای کری پیش از شروع نشست دوجانبه سالانه چین و آمریکا در پکن گفت که دو کشور بر سر موضوع‌های مختلفی اختلاف نظر دارند اما آمریکا از یک چین صلح‌دوست، با ثبات و با رونق استقبال می‌کند.

شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین هم گفت که با توجه به تفاوت‌های تاریخی و فرهنگی میان آمریکا و چین، بروز اختلاف‌نظر میان دو کشور عادی است.

رئیس‌جمهوری چین در عین حال تاکید کرد که رویارویی و مواجهه آمریکا و چین هم برای دو کشور و هم برای جهان فاجعه خواهد بود.

آقای شی در سخنان خود خواهان احترام متقابل میان دو کشور شد و گفت دو کشور باید به تمامیت ارضی و حاکمیت طرف متقابل احترام بگذارند.

انتظار می‌رود در نشست دو جانبه چین و آمریکا مسایلی مانند کره شمالی، تنش‌ها در دریای جنوبی چین و ارزش نرخ برابری پول ملی چین، بررسی شود.

رئیس‌جمهوری چین در بخشی از سخنان خود گفت که منافع آمریکا و چین، "بیش از پیش به یکدیگر وابسته است" و دو کشور از همکاری با یکدیگر سود خواهند برد.

آقای کری نیز در سخنان خود گفت که چین باید سهم خود را در حفظ ثبات در آسیا انجام دهد. او افزود که آمریکا از کمک چین به ثبات و پیشرفت در منطقه، استقبال می‌کند.

تنش‌ها در منطقه به دنبال اختلافات ارضی چین و برخی همسایگانش اخیرا بالا گرفت.

آمریکا با فیلیپین، که با چین در دریای جنوبی چین دچار اختلافات ارضی است، مانورهای نظامی برگزار کرده است. چین نسبت به این موضوع نظر چندان خوشی ندارد.

مطالب مرتبط