تشدید حملات متقابل اسرائیل و حماس

حق نشر عکس Reuters
Image caption حملات هوایی اسرائیل به غزه تلفات و خسارات گسترده برجای گذاشته است

پس از آن که اسرائیل ده‌ها بار در طول شب گذشته نوار غزه را هدف حملات هوایی قرار داد، نیروهای وابسته به جنبش حماس موشک های بیشتری به شهرهای اسرائیل شلیک کردند.

مقام‌های بهداشتی در غزه می‌گویند در اثر حملات اسرائیل، دست کم ۲۵ فلسطینی کشته و ۷۰ نفر دیگر هم مجروح شده‌اند. به گفته آنها، چهار زن و سه کودک نیز در میان کشته شدگان هستند.

روز چهارشنبه، ١٨ تیر (٩ ژوئیه)، رادیو ارتش اسرائیل گزارش کرد که شبکه دفاع ضدموشکی این کشور دست کم پنج فروند موشک را که به سوی شهر شهر تل آویو، در عمق خاک اسرائیل پرتاب شده بود، در هوا منهدم کرده است.

به گزارش شاهدان عینی، در ساعات اولیه روز چهارشنبه، صدای آژیر خطر و عملیات شبکه ضد موشکی "گنبد آهنین" در شهر شنیده شد.

تیپ عزالدین قسام، شاخه نظامی گروه اسلامگرای حماس، مسئولیت پرتاب چهار فروند ام ٧٥ به سوی تل آویو را برعهده گرفته است. پیشتر، تعدادی موشک به سوی شهرهای بیت المقدس، حیفا و تل آویو پرتاب شده بود. این نخستین بار از زمان درگیری گسترده دو طرف در سال ٢٠١٢ است که مراکز پرجمعیت اسرائیل هدف موشک‌پرانی از داخل غزه قرار می‌گیرد.

همزمان، ارتش اسرائیل گزارش کرده است که در ساعات شب گذشته، بیش از یکصد و شصت هدف را در داخل نوار غزه بمباران شده و افزوده است که هدف از این عملیات، متوقف کردن موشک‌پرانی به سوی اسرائیل بوده است.

ارتش اسرائیل عملیات جاری علیه حماس را "عملیات لبه دفاعی" نامگذاری کرده و سخنگوی فرماندهی این عملیات گفته است که طی روزهای اخیر، چهارصد و سی هدف در غزه مورد حمله قرار گرفته است.

به گفته او، در نتیجه این حملات "زرادخانه های حماس به شدت آسیب دیده است." این سخنگوی نظامی افزوده است که شبه نظامیان حماس در صدد بوده اند از

حق نشر عکس Getty
Image caption ارتش اسرائیل گفته است شبکه دفاع ضد موشکی مانع از برخورد موشک‌های حماس به تل آویو شد

طریق دریا یا با حفر تونل، خود را به داخل اسرائیل برسانند اما ارتش توانست مانع از اجرای این طرح شود.

مقامات نظامی اسرائیلی پیشتر اعلام کرده بودند که در صورت لزوم، آمادگی ادامه عملیات برای مدتی طولانی را دارند و روز گذشته کابینه این کشور مجوز فراخوانی تا چهل هزار تن از نفرات ذخیره ارتش را صادر کرد هر چند به گفته منابع خبری، صدور این مجوز لزوما به معنی احضار این افراد نیست.

بحران کنونی از اواخر ماه ژوئن و با بازداشت صدها تن از فعالان وابسته به حماس در کرانه باختری رود اردن آغاز شد. این افراد در ارتباط با ناپدید شدن سه نوجوان اسرائیلی بازداشت شدند که روز ١٢ ژوئن در کرانه باختری رود اردن ربوده شدند و اجساد آنان دوشنبه گذشته یافت شد. مقامات اسرائیلی گفته‌اند براساس شواهدی که در دست دارند، گروه حماس با این آدم‌ربایی و قتل ارتباط داشته است.

روز چهارشنبه هفته گذشته نیز یک نوجوان فلسطینی در کرانه باختری ربوده و جسد او ساعاتی بعد یافت شد. دولت اسرائیل تا کنون شش "یهودی افراطی" را به ظن ارتباط با این قتل بازداشت کرده و نخست وزیر اسرائیل در ملاقات با پدر نوجوان فلسطینی، وعده داده است تمامی مسئولین این آدم ربایی و قتل بازداشت و مجازات خواهند شد.

حق نشر عکس BBC World Service