هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری اندونزی مدعی پیروزی شدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption ژنرال سابق پرابووو سوبیانتو خود را برنده انتخابات اعلام کرده است

هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری اندونزی از پیروزی خود در این انتخابات خبر داده‌اند.

روز چهارشنبه، ١٨ تیر (٩ ژوئیه) پرابووو سوبیانتو، از امرای سابق ارتش و نامزد انتخابات ریاست جمهوری، اعلام کرد که براساس نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری، او برنده این انتخابات شده است.

سخنان آقای پرابووو کوتاه مدتی پس از اظهارات جوکو ویدودو، استاندار سابق و دیگر نامزد انتخاباتی ایراد شد که او نیز خود را برنده انتخابات اعلام کرده بود.

پرابووو سوبیانتو گفت که او و هاتا راجاسا، نامزد سمت معاونت ریاست جمهوری "حمایت و اعتماد" مردم اندونزی را برای در دست گرفتن حکومت کسب کرده‌اند.

این نامزد انتخاباتی افزود که این اعلام پیروزی بر اساس بررسی‌های انجام شده توسط موسسات نظرسنجی مورد اعتماد حزب او صورت گرفته است.

در مقابل، نتیجه نظرپرسی از رای‌دهندگان هنگام خروج از مراکز اخذ رای حاکی از آن است که آرای آقای ویدودو حدود نیم درصد بیش از رقیب او بوده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption استاندار سابق جوکو ویدودو هم گفته است که انتخابات را برده است

نظرسنجی‌های انجام شده در جریان مبارزات انتخاباتی حاکی از نزدیک بودن آرای این دو نامزد بوده و پیش‌بینی پیروزی یکی از آنان را دشوار کرده بود.

اندونزی پس از استعفای سوهارتو، رئیس جمهوری پیشین در سال ١٩٩٥، یک رشته اصلاحات سیاسی را در راستای ایجاد نظام دموکراتیک پشت سر گذاشته است.

در سال ٢٠٠٤، قانون اساسی این کشور تغییر یافت و از آن زمان به بعد، رئیس جمهوری، به عنوان رئیس کشور و رئیس دولت، با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود.

دوره ریاست جمهوری پنج سال است و هر فرد تنها می‌تواند برای دو دوره متوالی این سمت را در اختیار داشته باشد.

اندونزی که زمانی مستعمره هلند بود، در سال ١٩٤٩ رسما استقلال خود را به دست آورد اما نظام سیاسی به تدریج به سوی اقتدارگرایی فردی حرکت کرد و سرانجام در سال ١٩٦٨، ژنرال سوهارتو با دست زدن به کودتای نظامی، قدرت را در دست گرفت.

وی تا سال ١٩٩٥ این سمت را در دست داشت اما در نتیجه تظاهرات مردم، از مقام خود کناره‌گیری کرد. دوره زمامداری سوهارتو با محدودیت آزادی‌های سیاسی همراه بود هر چند وی در تقویت بنیه اقتصادی اندونزی موفقیت‌هایی به دست آورد.

کشور اندونزی از چند هزار جزیره در شرق آسیا و اقیانوس آرام تشکیل یافته و جمعیت آن، متشکل از اقوام و تیره‌های گوناگون، به حدود دویست و هشتاد میلیون نفر می‌رسد که حدود هشتاد درصد آنان مسلمان سنی هستند.

مطالب مرتبط