شرکت‌های بریتانیایی به سوریه مواد اولیه گاز سارین داده‌اند

حق نشر عکس Getty
Image caption گزارشگران سازمان ملل متحد می‌گویند گاز سارین باعث مرگ صدها نفر در سوریه شده است

بی‌بی‌سی به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد بریتانیا مواد شیمیایی به سوریه فروخته که از آن برای تولید گاز شیمیایی سارین استفاده شده است.

بر اساس این اسناد که از وزارت خارجه بریتانیا به برنامه خبری نیوزنایت درز کرده، در دهه ۱۹۸۰ میلادی مواد شیمیایی به سوریه فروخته شده است.

ویلیام هیگ، وزیرخارجه بریتانیا بعد از انتشار این خبر، امروز ۹ ژوئیه، در اطلاعیه‌ای فروش مواد شیمیایی توسط شرکت‌های بریتانیایی را تایید کرده و گفته سوریه قبول کرده که این شرکت‌ها در برنامه تولید سلاح‌های شیمیایی نقش داشته‌اند.

به گفته آقای هیگ آن‌زمان قوانین مناسبی در این زمینه وجود نداشت اما در حال حاضر مقررات سفت و سخت‌تری وضع شده است.

صادرات این محصولات بعد از دهه هشتاد میلادی ممنوع شده است.

وزیر خارجه بریتانیا گفته موادی که شرکت‌های بریتانیایی به سوریه فروختند، در کارخانه‌های پلاستیک‌سازی کاربرد داشته اما امکان این وجود داشته که در تولید سلاح شیمیایی هم از آن استفاده شود.

اسنادی که بی‌بی‌سی دارد نشان می‌دهد بریتانیا تنها کشوری بوده که دو محصول عمده شیمیایی مورد استفاده برای ساخت گاز سارین را در اختیار سوریه گذاشته است.

گاز سارین در حملات مرگبار سه سال اخیر در سوریه بارها به کار رفته است.

بازرسان سازمان ملل متحد در گزارش خود گفته‌اند "شواهد دقیق و اقناع کننده‌ای" دارند که نشان می‌دهد ماه اوت گذشته (نزدیک به یک سال پیش)، موشک‌های زمین به زمین در حومه شرقی و غربی دمشق، پایتخت سوریه حامل گاز شیمایی سارین بوده که باعث مرگ صد‌ها نفر شد.

بریتانیا و آمریکا دولت بشار اسد را به استفاده از سلاح‌های شیمیایی متهم کرده‌اند اما دولت آقای اسد می‌گوید شبه نظامیان مخالف حکومت به سلاح‌های شیمیایی دست یافته و از آن استفاده کرده‌اند.

مطالب مرتبط