اسرائیل 'حملات علیه غزه را تشدید خواهد کرد'

سیستم ضدموشکی گنبد آهنین اسرائیل حق نشر عکس na
Image caption اسرائیل می گوید گنبد آهنین تعدادی از راکت های حماس را منهدم کرده است

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل پس از نشستی با مقام های دفاعی این کشور قول داده است تا "حملات علیه حماس را بیش از این تشدید کند".

او گفت که پیکارجویان فلسطینی "بهای سنگینی" برای پرتاب راکت به سوی اسرائیل خواهند پرداخت.

ارتش اسرائیل گفت که حماس روز چهارشنبه ۷۲ راکت به سوی شهرهای این کشور پرتاب کرده است که پس از حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه در سه شنبه شب تا صبح چهارشنبه بود.

گزارش می شود که حدود ۴۰ فلسطینی در حملات اخیر کشته شده اند.

اسرائیل می گوید پیکارجویان و تاسیسات آنها از جمله راکت اندازها، انبارهای سلاح، تونل ها و مراکز فرماندهی را هدف گرفته است.

مقام های پزشکی غزه می گویند که نیمی از کشته ها غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان هستند.

حماس گفت که تمام اسرائیل هدف راکت های این گروه خواهد بود و اسرائیل را به نقض آتش بسی که با میانجیگیری مصر به دست آمده بود متهم کرد. آن آتش بس به تبادل آتش میان دو طرف در سال ۲۰۱۲ پایان داد.

احتمال حمله زمینی

حق نشر عکس AFP
Image caption در حملات اسرائیل به غزه بیش از چهل نفر کشته شده‌اند

آقای نتانیاهو گفت که عملیات در غزه تا زمان توقف شلیک راکت به اسرائیل ادامه خواهد یافت.

شیمون پرز رئیس جمهور اسرائیل به سی ان ان گفت که عملیات زمینی ممکن است "خیلی زود" انجام شود. ارتش تا ۴۰ هزار نیروی ذخیره را فراخوانده است.

ارتش گفت که سیستم ضدموشکی گنبد آهنین ۱۵ عدد از ۷۲ راکت پرتاب شده در روز چهارشنبه را منهدم کرده است از جمله سه عدد بر فراز تل آویو، سه عدد بر فراز اشکلان و سه تا هم بر فراز اشداد.

اسرائیل گفت که سه موشک هم به سوی شهر جنوبی دیمونا و راکتور اتمی آن پرتاب شده بود که دو تا نزدیک شهر فرود آمد و سومی در آسمان منهدم شد.

ارتش اسرائیل گزارش کرده که نیروهای این کشور به ۵۵۰ مکان در غزه که می‌گوید به حماس تعلق داشتند، حمله کرده است.

از سوی دیگر رهبران فرانسه و آلمان حملات علیه اسرائیل را پس از گفتگو با آقای نتانیاهو محکوم کردند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شهروندان اسرائیل با پخش آژیر در نفاط امن پناه می‌گیرند

جان کری وزیر خارجه آمریکا هم با آقای نتانیاهو تلفنی صحبت کرد. به گفته وزارت خارجه آمریکا آقای کری قرار است بعد از این با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی گفتگو کند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مقام های آمریکایی از همه طرف ها خواستند اوضاع را آرام کنند.

خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس امروز در سخنانی که از تلویزیون الاقصی منتشر شد، آمریکا و جامعه جهانی را به ارتکاب جنایت علیه فلسطینیان متهم کرد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی پس از نشست کابینه فلسطین در رام‌الله در کرانه غربی رود اردن، اسرائیل را به نسل‌کشی در غزه متهم کرد و بار دیگر خواهان توقف حملات اسرائیل به غزه شد.

در همین حال دفتر ریاست‌جمهوری مصر اعلام کرد که عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری این کشور با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در باره تحولات مناطق فلسطینی تلفنی صحبت کرده است.

مصر خواهان توقف حملات اسرائیل و حماس شده است.

مطالب مرتبط